Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как снимате?
Автор: 1vo   
Дата:   18-11-09 09:13

Споделете как натискате спусъка на фотоапарата, каква е тайната на "стабилният изстрел"?
На мен, каквото и да правя все ми е неудобно, и винаги успявам да мръдна, независимо, че ергономията на тялото ми е издигната на пиедестал [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   18-11-09 09:16

Намали кафетата [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dobriquet   
Дата:   18-11-09 09:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: harvester_vn   
Дата:   18-11-09 09:24

Аз лично натискам спусъка с десния показалец, като движението е надолу и назад под ъгъл около 42 градуса спрямо вертикалната ос на тялото на апарата.



Публикацията е редактирана (18-11-09 09:28)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 1vo   
Дата:   18-11-09 09:28

На мен ми играят и като спазвам правилото за скоростта и милиметрите И не знам ръката ли ми е нестандартна, но спусъка на апарата никога не е където трябва. Все ми малее тялото, пък снимам с Е-1, от по-големичките е.
Ще се радвам на още мнения.

П.П. Кафе не спирам, за нищо на света [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 09:30

Стабилна позиция , центъра на тежестта между двата крака!Плавно обиране на мекия спусък , задържаш дишането и снимаш между два удара на сърцето!За целта трябва да си поемеш предварително дълбоко въздух и бавно да го изпуснеш.В момента на сработване на затвора се старай да не мигаш , като това оето си виждал преди да направиш кадъра , трябва да съвпада с това което виждаш след снимането.Бавно отпусни фотоапарата надолу , разтръскай ръка да росиш съответния крайник и се приготви за втори кадър.Прави нещата бавно за да се получават бързо!Колкото повече мислиш за детайлите на поведението си , толкова по-добре ще се получава , докато в един момент не стане рефлекс!
Успех!



Публикацията е редактирана (18-11-09 09:31)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 1vo   
Дата:   18-11-09 09:30

harvester, с коя точно част на показалеца, питам сериозно. Едно време учителката ми по пиано ме караше да натискам клавишите само с върха на пръста, дали вАжи и за фотото [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: мара   
Дата:   18-11-09 09:30

не ми е минавало през ума да го теоретизирам толкоз. имам снимки на адски ниски скорости, до една са от ръка. ако обектът не е шавлив - никви ядове[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 09:33

Движи се само крайната фаланга на пръста! Натиска се с края на "възглавничката" - там кърето чувствитеността е най-голяма. За да се избегне "кълване" наблегни на сухите тренировки пред огледалото с извадена батерия!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 09:35

Маре , жените имат като даденост това което мъжете трябва да постигат с много самоотвержен труд , а именно - спокойна ръка!



Публикацията е редактирана (18-11-09 09:35)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   18-11-09 09:47

cicomanco - нали.. тва за спокойната ръка. И аз така- някой ми каже нещо наопаки и лююс през лицето [smilie18] Ахаха, това за майтап.

Фокусирай с бутона за фокус, ако имаш отделен. Ако не- хубаво обирай луфтовете и натискай плавно... Натискаш спусъка докато е мек, после само плавно цък с крайчеца на пръста, както ти е рекъл cicomanco [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 1vo   
Дата:   18-11-09 09:53

Ох, през повечето време снимам едно 2,5 годишно зверче напълно несъвместимо с "бавно"
Благодаря за отговорите, ще се оттренира [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 09:57

То тва че зверчето се движи бързо , не значи че не можеш да го снимаш бавно! Не се оставяй да те увлича в неговото темпо!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   18-11-09 09:59

Тва с ударите на сърцето най-много ми хареса... отивам да си търся стетоскоп... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 10:00

По-лесно е с тапи за уши! Така ще си чуваш всеки удар![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   18-11-09 10:02

и без тапи става, ако имаш екстрасистоли (да не дава господ)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: prisonbreak   
Дата:   18-11-09 10:04

Преди да го натиснеш , намери место да се подпреш и да стабилизираш тялото и ФФ.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 10:05

Ако няма такова , използвай ремъка на апарата като го прекараш през лакътя си.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Myth   
Дата:   18-11-09 10:09

Хм, полезна тема, че и аз нещо....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 1vo   
Дата:   18-11-09 10:11

cicomanco как става номера с ремъка, че освен опит да се удуша друго не постигнах.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   18-11-09 10:13

1vo

Това как точно го правиш наистина има значение в някой случаи, но далеч не всички [smile]

Аз лично като ученик съм тренирал около година само спортна стрелба. Понякога се опитвам да използвам при снимане същата поза и същата техника - поемаш дъх там, издишваш около 1/3 и отпуснат, без да си стегнат натискаш леко спусъка... Честно казано чак голяма разлика не съм установил [smile]
Статив [smilie24] Стига само да е достъпно използването на статив при съответния случай.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: plamendoc   
Дата:   18-11-09 10:14

Ай Е-1 да не ти е удобно[smilie11] аз лично не съм хващал по ергономично тяло,спусъкът е супер лек ,откат на огледалото не се усеща

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Frida   
Дата:   18-11-09 10:16

cicomanco (винаги съм се чудела Чичо Манчо или цицоманчо се чете) даде страхотно описание!!!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 10:16

Нвиваш един път ремъка около дланта си , след което закачваш и лакътя.Дължината която се търси е такава , че дори да пуснеш фотоапарата , той трябва да остане на ръката ти само заради обтегнатия ремък.
Ако има ходили в истинска казарма - там учат за използването на армейския ремък и прикладването при неналичие на упор. Принципът е един и същ!
(Колкото и да е странно,понякога може нещо олезно и в азармата да се научи![smilie5] )

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 10:18

Благодаря Фрида!( Дал съм картбланш на всеки да чете и тълкува по своему ника ми!)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Frida   
Дата:   18-11-09 10:27

Тоя ремък адски неудобен за момиченца. Нито да си увися апарата на врата, нито да си го омотая на ръката. Аз ползвам каишка за ръката (hand strap май се казва). Като я стегна, дори и да пусна апарата, той остава да виси на ръката ми.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   18-11-09 10:28

натиска на пръста ( с края на "възглавничката") при натиснат полуспусък се разпределя
70-80% на ръбовете на тялото около спусъка
20-30% на самия спусков бутон.
Никога само с върха на пръста, без опора на ръбовете около бутона

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 10:29

Момиченцата да си ползват циците за упор тогава![smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Frida   
Дата:   18-11-09 10:30

не стават. меки са ... [smilie8]
аз се опирам на ребрата



Публикацията е редактирана (18-11-09 10:30)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 10:33

Цаноне , на мекия спусък му трябват не повче от 5% натиск.Важното е натискът да е успореден на оста на движение на спусъка.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 1vo   
Дата:   18-11-09 10:33

Пуснете няколко примера за "стабилна ръка" да знам поне към какво да се стремя.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 10:41

Остави уж "случайно" пистолет на кухненската маса и кажи на жена ти , че и трябва още мъъъничко за да направи кюфтетата с бял сос като тези на майка ти!
Ще видиш и "спокойна ръка " и "хладнокръвие " и "блясък в очите" и " детска злоба в сърцето" иииии доста други неща , но мисля че ще ти е за последно , ако не провериш пълнителя предварително!!!
Ако се пдготвиш , ще ти бъде демонстрирана "скорострелност"!!![smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (18-11-09 10:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Как снимате?
Автор: gam3ra   
Дата:   18-11-09 10:43

http://www.youtube.com/watch?v=-gqdtS2SqB4

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: plamendoc   
Дата:   18-11-09 10:51

http://www.youtube.com/watch?v=np3NthiI-VE&feature=related

Отговори на това съобщение
 Re: Как снимате?
Автор: burningice   
Дата:   18-11-09 10:54

Само да попитам, информацията за ударите на сърцето, показва ли се на дисплея във визьора или ще трябва да отмествам погледа на централния екран?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: diver   
Дата:   18-11-09 10:58

Cicomanco ,ти или си снайперист или си тренирал спортна стрелба съдейки по инструкциите които даваш![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как снимате?
Автор: attempt   
Дата:   18-11-09 11:02

Трябва да се синхронизира автоматично със сърцето, като онези старите изтребители с картечница и перка на носа [smilie18]



Публикацията е редактирана (18-11-09 11:02)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: thingfish   
Дата:   18-11-09 11:02

Е, що сами натискате спусъка?
Аз карам жената

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 1vo   
Дата:   18-11-09 11:04

Каноне много полезна информация [smilie24]


П.П. пламендоц, как можа да пуснеш такова гнусно филмче [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   18-11-09 11:08

Иво, ти нещо просветител-провокатор го играеш май?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 1vo   
Дата:   18-11-09 11:10

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 11:11

diver , 4г. се занимавах със стрелба с пистолет. Снайперът не го броя , но мога да го ползвам...
Снимането съчетава двете в едно - оптика и спокойна ръка и за това най- много ми харесва!
Ако мога да си намеря тетива за лъка , ще съм още по-щастлив!



Публикацията е редактирана (18-11-09 11:12)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   18-11-09 11:22

трудно...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IvoZafirov   
Дата:   18-11-09 12:05

Адаш ето един пример за стабилна ръка (аз съм кинта и 68 и 59 кила барабар с дюшека) - сигма 800мм (4,8 кг) от ръка, а обекта е особенно подвижен [smilie3]


http://212.36.3.59/site_pics/118/v_1246568801_panurus1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 12:12

Теглото на оектива в случая е предпоставка за липса на микровбрациите които реално размазват картинката. Неслучайно се монтират противотежести.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 1vo   
Дата:   18-11-09 12:16

На мен проблема основно ми е при малки и леки обективи, уж застивам, фокусирам, всичко ОК и трепвам точно при натискане на спусъка докрай. И колкото повече се стараех да не го правя, толкова по зле ставаше.

Но спусъка го натисках с върха на пръста, без изобщо да допирам ръбовете, чоглява работа. Затова инструкциите на Канон по-горе ми бяха много полезни.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: murphy   
Дата:   18-11-09 12:16

tips


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   18-11-09 13:09

Колкото по-тежък апарата и по-лек обектива - толкова по-добре. Личо аз съм забелясал, че е добре пръста който натиска спусъка да се задържи, а не са се отпусне след вдигането на огледалотп, в продължение на пълната експозиция.

Отговори на това съобщение
 Re: Как снимате?
Автор: iPonche   
Дата:   18-11-09 13:30

50 грама алкохол - твърд, НО НЕ ПОВЕЧЕ! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 13:31

iPonche , няма ли пак да ни теглиш на всички по една....?[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: iPonche   
Дата:   18-11-09 13:43

Не, преосмилих си живота. Случиха ми се много неща и си промених светогледа. Вече не мисля по същия начин. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   18-11-09 13:46

Убичъми тъ![beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   18-11-09 13:47

Да не ти е изникнал мъдрец?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: iPonche   
Дата:   18-11-09 13:49

Сахи, и мъдрец ми никне [smilie2] Как позна!? [smile]

Тоз поне ще е последният, следващите зъби чак на 100-106 години ш очаквам [smilie5]



Публикацията е редактирана (18-11-09 13:49)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IvoZafirov   
Дата:   18-11-09 14:11

Колкото повече неща ти се случват толкова преосмисляния на живота ще имаш. Факт. [smilie21]

Докато накрая спреш да го преосмисляш, теглиш една и си караш както си знаеш [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как снимате?
Автор: murphy   
Дата:   18-11-09 14:31

За момент си помислих, че темата е сериозна! [smile] още типс


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: landstar   
Дата:   18-11-09 14:33

Цицоманчо, указанията важат ли при бакетинг моуд?

1во - я земи си купи от цицоманчо едно жило и нямаш проблеми!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 1vo   
Дата:   18-11-09 15:44

Темата си беше сериозна, но мина една девойка попърха малко с клепки и разсея иначе сериозната аудитория [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   18-11-09 16:18

Ако беше разклатила ханш сещаш ли се какви поражения по темата щеше да има?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 1vo   
Дата:   18-11-09 16:26

Не ми се мисли, медиците от хранителната тема трябваше байпас-и да правят. Един от основните лектори, cicomanco, пръв се подхлъзна [smilie3]

Въпреки отклоненията, на мен темата ми беше много полезна [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: НАСОО   
Дата:   18-11-09 16:46

Автор: tantris
Дата: 18-11-09 13:09

Личо аз съм забелясал, че е добре пръста който натиска спусъка да се задържи, а не да се отпусне след вдигането на огледало, в продължение на пълната експозиция.

и аз правя същото. Пускам чак когато свалям хапарата

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vlaca   
Дата:   18-11-09 16:48

cicomanco е Чичо Манчо .Той е герой от българският филм ' С ДЕЦА НА МОРЕ'.Ролята на чичо Манчо я играе Герорги Парцалев.Помня че в филма имаше едно хлапе с фотоапарат а чичо Манчо го сви по едно време.
Мисля че от там идва и ника ...дали съм прав той ще каже ако сметне за необходимо :П

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   18-11-09 16:49

ЦицоМанцо, това с трениралите с флоберка не се получава... 4 години ми отне да се науча да не бия в центъра , ама сега.... май трябва да взема на Зафиров 800 милиметровия , че да ми отива на стойката [smilie5] [shtrak] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: geokar   
Дата:   18-11-09 16:53

Явно е ходил войник чичо Манчо и знае как се стреля с калашник! [smile] Важно е също така как се държи апарата - на всяка цена едната ръка да е отдолу, за да компенсира натиска. А ако е на статив - най-добре със закрепване на огледалото в долна позиция (ако предлага такава екстра) - инак и подскачането му вътре в апарата може да създаде необходимата вредна вибрация. И е добре, ако обектива е стабилизиран - за зуум-обхват - абсолютно условие.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fotorafi   
Дата:   18-11-09 17:42

Принципът на снимане е описан в литературата: ТРЯБВАТ ПОВЕЧЕ ОПОРНИ ТОЧКИ НА КАМЕРАТА С ФОТОГРАФА:
- тежеста на камерата да пада на дясната ръка
- показалецът е на сусъка
- лявата ръка придържа камерата за тялото на апарата и обектива/поема част от тежеста на камерата/ и притиска визьора за очната мида на визиращото око на фотографа
-никога не натискаш спусъка рязко, а убираш мекия и леко натискаш. Дясната ръка не трябва да трепка и измества камерата надолу
Имаш три опорни точки-очната мида, лява и дясна ръка, спираш да дишаш за миг, убираш спусяка и натискаш бутона...После късмет[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: seal   
Дата:   18-11-09 18:04


Стабилна позиция , центъра на тежестта между двата крака!Плавно обиране на мекия спусък , задържаш дишането и снимаш между два удара на сърцето!За целта трябва да си поемеш предварително дълбоко въздух и бавно да го изпуснеш.


Така "снимат" снайперистите[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: geokar   
Дата:   18-11-09 18:39

seal, не е много по-различно - в Германия употребяват същата дума за стреляне и снимане понякога. Важното е да улучиш...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   19-11-09 00:28

Само за информация - в казармата бях танкист - мерач от сапьорен екипаж.Нямах много досег с пушки.
Диди , с флоберка се целиш в основанието на черния кръг , а с бойно оръжие - там където очакваш да е попадението!
Ииии.....Още веднъж - Поздрав за всички!

http://212.36.3.59/site_pics/105/i_1254432379_sniper.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Как снимате?
Автор: bobihot   
Дата:   19-11-09 02:47

Според мен спусъкът е поставен неправилно- писах на едни да го оправят, ама няма отговор още. Може би още трябва да се приказва.

Отговори на това съобщение
 Re: Как снимате?
Автор: tnt   
Дата:   19-11-09 07:52

за дишането казахте ли нещо?
cicomanco [smilie24] ще пробвам този номер с ремъка.... че съвсем забравям да дишам и пак не става номера...ама айде примери няма да показвам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   19-11-09 08:48

Идеята на дълбокото вдишване , задържането на въздуха и бавното издишване е да се намали броя на ударите на сърцето , за да може да се издебне пауза в която тялото да е в относителен покой! Идеята на ремука е колкото може по-малко мускули да участват в държането на фотоапарата , за да се намали до минимум трептенето.
Дишай Тинти! Дишай![smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   19-11-09 08:55

ама вдишване или издишване? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   19-11-09 08:56

Редувай![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   19-11-09 08:57

[ezik] [ezik] [ezik] едно време с въздушната пушка стреляхме кат' издишаме...

чичоманчоооооу, светличка съм, ма блондинка не съм [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   19-11-09 09:01

Блондинка с оръжие!!!! Май е имало по-светлички около теб!!![smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как снимате?
Автор: v_nikolov   
Дата:   20-11-09 00:08

я, с cicomanco сме били "колеги" в казармата.. ти с къв танк стреля? [beer]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »