Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re:
Автор: popov   
Дата:   13-11-09 16:34

"За мен най-лошото в България, е чудесното наслаждение, което имат тук хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.“ К.Иречек (1881)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marbah   
Дата:   13-11-09 16:37

Христо Явашев-Christo,e svetovno izvesten balgarski savremenen artist(hudojnik),koito nikoga ne e kriel,che e Balgarin ili,che e ot Balgaria,tova,che malko hora znaiat poveche podrobnosti za nego obiasniava i saotvetnite zabludi v.koito chovek moje da izpadne otnostno vrazkite mu s Balgaria,Gabrovo i t.n.t.Istinata e che za nai-goliamo sajelenie Izkustvoto koeto toi pravi ne e za mashtabite na nashata manichka i simpatichna strana,a chovek e tam kadeto tova koeto pravi stoi dobre i ima nujniat impakt.Bihte mogli da razgledate snimkite na fotografa na Hristo i Jeanne Claude:
http://www.christojeanneclaude.net/
http://www.wolfgangvolz.com/

Pozdravi na avtora za interesnata tema i za tova,che ia spodelia vav foruma!!
M.B.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   13-11-09 16:44

Българинът май няма обективна оценка за себе си.
Или той е най-умен и всички са прости,
или е с ниска самооценка и дава да правят с него всичко.
А истината е по средата - българинът е един нормален човек.
То ест, би могъл да бъде, ако желае.
Имам много приятели, българи, които си правят толкова тънки сметки понякога, че чак ме хваща срам, че сме от една нация... или пък се имат за толкова хитри, че ще излъжат всеки... пък то обикновено себе си лъжем.
Днес гледам, един словак, тип българин... паркира на паркинг на супермаркет, до количките, но не на изчертаното с боя място, а между количките и първото най-близко място за паркиране... и си викам - как изобщо му хрумна да паркира там? ей по тия странни неща се разбира коя нация има "хитра" жилка.
Може някой, още по-хитър, да мине между колата и мястото за колички и да му надере без да иска колата с количката... и тогава ще стане едно псуване... ще се разиграе една балканска сцена - ти що минаваш оттук, а ти що си паркирал тук...и т.н.
Имам богата фантазия.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: geokar   
Дата:   13-11-09 20:34

Преди известно време гледах по Арте френски филм за двамата братя Явашеви („Границите на нашите мечти”, или нещо подобно). Направи ми впечатление, че колкото и Анани да се опитваше да освежи паметта на брат си със спомени и фотографии, най-честата реакция на Христо беше „не”, „не си спомням”. Вероятно си има причини да не иска да си спомня произхода си. Предполагам, една от тях е фактът, че нито име на български художник, останал в България, не е във фонда на европейската култура, знаменитият Жорж Папазов, както и Пиер Жув (Петър Увалиев – един от най-бележитите изкуствоведи на столетието) са французи, французойка е и писателката, културоложка, семиотичка и пр. Юлия Кръстева – европейска личност. В един филм за нея (френски, естествено!) тя все пак изпя „Върви, народе възродени” на български език, е, с известен френски акцент. Французин е, ако не се лъжа, и европейския композитор Емил Наумов. И т. н. и т. н. Фактът, че в България също са се създавали, и се създават духовни ценност с марката „българско” е непознат на средностатистическия европеец и непризнат от европейския елит. И как да стане иначе, след като нашите творци и у нас започват да стават неизвестни. Кой български оркестър свири българска музика, коя българска опера поставя български произведения? И в това отношение сме държава-уникум. Караян се е дипломирал с творба на Панчо Владигеров, по него време един от известните берлински „компонисти” (както обичаше да се изразява самия той), лауреат на наградата на Рихард Щраус и т. н. и т. н. Но ето че същият този Владигеров се връща в България и… досега успяхме да накараме и германците да го забравят. И в тези форуми витае подобен дух – веднъж бях споменал фотографът Иво Хаджимишев (известно извън страната ни име) и писателят Емилиян Станев. И веднага върху двамата се изля типично нашенска помия от съфорумци. А не знам имаме ли по-силно литературно произведение от „Антихрист”, всяка нация би се гордяла с него. Всяка – да, ама не и ние. Ние сме си бамбашка. Може би заради това преди две години свалихме единствената българска ТВ програма, популяризираща страната ни от платформата на най-популярния и достъпен евроазийски спътник Хотбърд, където са представени наред с всички европейски държави, всички арабски, голяма част от азиатските и т. н. Сърбия има там три програми, всички югославски републики, даже Македония, та чак и Кюрдите имат телевизионни програми, без да имат държава. Само нашата „Телевизия България” беше криминално смъкната от платформата и заточена на един труднодостъпен спътник за балкански кабеларки, оставяйки милиони европейци „с български произход” без информация от страната им. Късогледите ни политици тепърва ще сърбат последиците на това неизвинено отсъствие. Уникум сме и ако този начин на мислене е наследството ни към света….

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: digitalgab   
Дата:   13-11-09 20:40

И какво толкова голямо има в изкуството на опаковача Кристо?



Публикацията е редактирана (13-11-09 20:43)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: popov   
Дата:   13-11-09 20:52

digitalgab - точно тоя въпрос ме мъчи цял ден като чета българин или не е "великият, невероятният артист Кристо" (очевидно сменил името си за да се разграничи от българското) !?
Според мен твърде много снобария и добра ПР кампания на френската шовинистка-жена му води то известността на този опаковчик.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   13-11-09 21:26

Някой може ли да обясни какво значи да се гордееш с някого, който не познаваш, а само заради едното сънародник?
Човек когато се ражда не избира сънародниците си, поради причина, че не избира родителите си.
Ако говорим за гордост по този начин по който се говори в цялата тема, би трябвало да говорим и за срам. Дали простият Айларипи гордеейки се по незнайни причини с Моцарт умее също така да се срамува от това, че и Хитлер се е пръкнал от неговия народ? Съмнявам се.

Всеки един народ има силни личности, но когато те постигнат нещо общочовешко значимо престават да бъдат негова собственост, не че са били някога.

Руснаците, немците и изобщо всички останали имат както велики умове, познати на всеки един що годе образован човек по света, така и долни НЕчовешки твари. С кое колко да се гордеят и с кое колко да се срамуват? И как да ги поставят на кантар нещата?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   13-11-09 21:38

БъгъПринтер,
аз се гордея с всички интелигентни хора по целия свят... даже се побратимих с един угандиец... и сега поддържам българо-немската дружба между словако-австрийски градове...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: geokar   
Дата:   13-11-09 21:47

bgprinter, под секрет да ти кажа, че простия Айларипи се гордее и с двамата. А инак в Европа всеки народ уважава големите си личности и не позволява те да бъдат обиждани - в това е разликата, за която стана дума. И, освен това, гледа да бъде образован и не изпада в глупавото положение да критикува неща, от които си няма понятие. Ако някой от вас беше попаднал на срещата на световете, наречена "Опакован Райхстаг", например и беше видял творението и неговото въздействие върху най-разнообразни представители на човешката раса, с различна подготовка, интелект, образование и т. н., щеше да се въздържи да задава меко казано глупави въпроси и да дава, съвсем меко казано, неуместни коментари. Но тъкмо за това явление ми беше думата, точно поради него няма начин да се измъкнем от блатото и ще си останем там до шия в л..., редом с хипопотамите.
PS. В едно немско фотографско списание прочетох преди малко: Както е казал великият Гьоте, а кой може да дръзне да оспорва неговите твърдения... Ей така мислят тук и, може би, затова са малко по-добре. Хай със здраве!



Публикацията е редактирана (13-11-09 21:48)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   13-11-09 21:49

А сега слушайте история...

Едни хора си купили една апаратура, която се закрепвала на някакъв лост. Обаче лостът се счупил. И нашите се свързали с представителите на фирмата, за да кажат, че се е счупил лоста. От фирмата ги попитали - Сигурно сте в грешка, този лост е пресметнат да издържи 10 модула като вашия... Няма как да се случи...
Обаче... лостът е счупен. Пращат представител да види... и след дълъг разговор техникът си признава, че... се счупил лоста, понеже ... яздили лоста... много им приличал на кон...
Комент?

http://www.leica-microsystems.com/products/surgical-microscopes/neurosurgery-spine/details/product/leica-m80/

Яздили са го едновременно по няколко човека.
Тия българи ли са, се пита в задачата?
Става въпрос за микроскопен модул, който се закрепва на дълго рамо. В Пирогов има такъв.
А фирмата производител е небезисвестната Лейца.



Публикацията е редактирана (13-11-09 22:16)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   13-11-09 21:51

Геокар, ако беше малко проумял това което се опитвах да ти кажа, нямаше да напишеш това.
Недей да драматизираш толкова.
Ако не си ме разбрал мен, КАро-Антон ти го е казал в прав текст.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   13-11-09 22:24

И сам ще си отговоря... американци са.
Доктори... мале... микроскоп за половин милион...

И да ви кажа една смешка:
- Знаете ли кой е любимия чай на фотографа?
Отг.:
- Чая от Лайка.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: geokar   
Дата:   13-11-09 22:25

bgprinter, то си е ясно, че само първото изречение в постинга ми беше адресирано към теб, останалото - към други едни двама. Иначе "да се гордееш" не е точната дума, по-вярно е "да уважаваш". Разбира се, онези, които се гордеят, че са се родили такива, а не онакива са ми даже по-противни от отрицателите. Пък за "язденето" - да си припомним какви ги вършат "висококултурни" германци на Балермана в Майорка, или как износителите на цивилизация и човешки права - американци учеха на това иракчаните в затворите им. Всяко, ама абсолютно всяко стадо си има мърша, разликата е в това, че много малко стада смятат, че целите са мърша. Изразът "българска работа" като означител за ниско качество си е наистина българска работа. Затуй ме и боли. Иначе какво да драматизирам, то не е драма, отдавна си е чиста трагедия.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   13-11-09 22:31

Братята италианци, Геокар, имат една поговорка: "италианска работа"...

или...

... ала италиана...

със същото значение, каквото има и нашата поговорка...

както и братовчедите ми от Куба... и те имат този израз...una cosa cubana...



Публикацията е редактирана (13-11-09 22:35)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: geokar   
Дата:   13-11-09 22:35

PS.Точно в момента предават по ZDF сериен филм - в главната роля - един от известните немски актьори - Самуел Финци...
А за италианците - вярно, и те имат самоирония. Ама си вярват иначе - sono italiano - пееше Тото Котуньо. И ако не с гордост, то поне с радост.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   13-11-09 22:39

ГеоКар,
ама това е ИТАЛИЯ... !!!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: geokar   
Дата:   13-11-09 23:50

Защото те така го смятат. И защото са накарали и другите така да го смятат. Ама това е много дълъг разговор. Апропо филмът беше страхотен. Този Финци играе в един от най-добрите берлински театри, където работи смятания тук за светило немски режисьор Димитър Гочев. А пък като стана дума за Австрия - в небезизвестната Виенска Филхармония от десетилетия нямаше нито една жена, от една година има две, едната от тях е даже концертмайсторка(!!!) Името й - Албена Данаилова. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: captainme   
Дата:   14-11-09 00:00

някой да беше споменал защо Кристо не ще и да чуе за България.

На мен не ми беше особено трудно да разбера мотивите му;)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: PuertoVaras   
Дата:   14-11-09 00:19

d256h каза:

Аз пък да ви кажа, познавам един дърт австриец - професионален разузнавач, който е горд, че е обиколил всички държави на планетата! Той ми разказа, че България е на 3-то място в класацията му за 'най-хубаво място за живеене'.


d256h,
кои са държавите на 1-во и 2-ро място ?


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   14-11-09 00:51

... ПуертоВарас...

... Италия и Португалия, естествено...

(това само на шега)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kamiabg   
Дата:   14-11-09 01:13

geokar [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sunnyshot   
Дата:   14-11-09 01:19

TJ [smilie24] И аз съм имала чувства като твоите по отношение на Christo [smilie24] И колкото повече филми показват за него по световните телевизии, толкова по-добре [smilie24] И колкото повече арт институции го споменават, толкова по-добре [smilie24]

И съм много благодарна, че има такива българи по света, които да повдигат имиджа на народността. А той не е единствен, да знаеш [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Доживях ! - Christo
Автор: portradamus   
Дата:   14-11-09 03:10

Един мой професор като разбра че съм от България ми вика, "Брей, този вашия министър голям интелект бре!". Оказа се че бил чел някакви публикации на Соломон Паси по логика. За Кирил и Методий не беше чувал. Знаеше са участието на Атанасофф в разработката на един от предшествениците на съвременните компютри, но не знаеше за Българската връзка.

Вчера си говорихме с приятел от Румъния и той ми обясни как на Румънците най-несправедливо са им отнели Молдова и Добруджа след СВ2. Приятели от Турция скачат да се бият ако им кажеш за Кюрдите или Арменците. Приятели от Русия ми обясняват как Путин е велик лидер. Приятели от САЩ ми обясняват как войниците им си леят кръвта в защита на родината си... в Ирак и Авганистан.

Всяка държава има имперски мечти, и гражданите на почти всяка държава са убедени как в миналото някой им е подлял вода и затова в момента са на този хал. За сравнение, Българите още си спомнят с умиление за територията ни по времето на първия Симеон, Турците искат да възродят Османската Империя, Румънците и те тяхната си империя, Монголците и те, Албанците да не говорим. Пък ако Гърците тръгнат да си реституират тяхната империя, цялата Европа ще се окаже тяхна.

Ние сме на брой колкото Израелците, и на територия сме 5-пъти по-големи. И нас и тях са ни гъзили исторически. Обаче на Борсата в Ню Йорк се търгуват 7 техни компании, и 0 наши компании. Опа? И ако някой ми извади коза "Ами те Евреите движат световната икономика", аз веднага отвръщам "Може и да е така, но защо не я движат Българите като сме толкова велики и умни".

Проблемът, според мен, е че ние гледаме назад и се ядосваме за изгубените шансове, вместо да гледаме напред и да се възползваме от новите шансове. Не се сърдете на Кристо: кой знае как са се гаврили с него или със семейството му едновремешните комунисти. Бащата на Атанасофф едва ли е избягал защото България е била рай. "Излел е Дельо Хайдутин" наистина лети в космоса, но заедно с оше 20 песни, сред които народна песен от Азарбайджан и танц от Нова Гвинея. Въпросът е коя Българска разработка ще се наложи на световната сцена след 5 години, а не кой е измислил кирилицата преди 12 века (не са Кирили и Методий, между другото: те са измислили Глаголицата). Не е важно каква е била територията ни по времето на Иван-Асен 2-ри, а как да се договорим за ефтин газ от Русия заради това, че техните тръби минават през наша територия.


Отговори на това съобщение
 Re: Доживях ! - Christo
Автор: slavinai   
Дата:   16-11-09 14:01

"Проблемът, според мен, е че ние гледаме назад и се ядосваме за изгубените шансове, вместо да гледаме напред и да се възползваме от новите шансове...."

дали?
ето пример от не толкоз далечното минало - 1905г.След като на 26години, д-р Григоров открива „Лактобактериум булгарикум”, отклонява поканата да стане директор на Пастьоровия институт, отказва да поеме катедрата на проф.Масол в Женева .... и се завръща в България (след като е учил естествени науки в Монпелие и медицина в Женева).
Представете си - искал да посвети знанията си на своя народ?! Та взел че станал околийски лекар в Трън!!!!
Не е имал средства, не е имал условия ..... но въпреки всичко той остава в България ...и забележете само след 1 година открива и пръв в медицината прилага ваксина срещу туберкулоза.

С такива българи се гордея аз

пс. а преди век това не е било рядко явление. има една книжчица на Талев "На завой"-много добре описва тези времена

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dtv   
Дата:   16-11-09 15:09

slavinai [smile]
мога да те повторя до последната дума [smile]
имало ги е много и в днешните времена ги има, нерядко явление [smile] качествените хора, с непотребителско мислене, които предпочитат да избегнат повърхността и да не се хлъзгат по плоскостта на потребителската култура.за повечето от тях са чували много малко хора. не заради съмнителната стойност на достиженията им, напротив-много достойни постижения и вътрешни съдържания - по-скоро лични избори и стойностни системи стоящи далече от ПР-а [smile]
затова нямам и желание да се разпростирам надълго, почти невъзможно е за изброяване, описване и преборване на стереотипи. самият Кристо и изкуството му са дълга тема, българите-негови противоположности са още по-дълга тема, изборите за реализация и място за реализация още по-дълга, мотиви и ценности пък неизчерпаема.
далече от мисълта съм да оспорвам, подценявам и принизявам, но бих го описала така: много странно усещане е, при възможност за сравнение, когато застанат един до друг Кристо със световната му признатост и постижения и някакъв си неизвестен на света (тогава 20ина годишен) българин, избрал след време да остане в България, въпреки открилите се напред възможности и чакащите назад трудности...да осъзнаеш, че световно признатото и оцененото не винаги е най-качественото



Публикацията е редактирана (16-11-09 15:28)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »