Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Недооценяването на снимки
Автор: totko85   
Дата:   10-11-09 22:20

Колеги, хайде да обсъдим тази тема. Според Вас недооценени ли са някой от фотографиите във форума или всичко е плод на съзнанието на некадърни щракачи с лоши фотографии. Моето скромно мнение, наблюдавайки много внимателно оценяването на кадрите, много хубави снички остават изключително недооценени за разлика от други, които получават стотици гласове, заради името на автора. (в никакъв случай не казвам, че снимките на последно споменатите не са добри). Това е и една от причините, да нямам желание да качвам кадри. Това е мое лично мнение, с което не ангажирам никого, но бих се радвал и вие да споделите вашето.
 Re:
Автор: totko85   
Дата:   10-11-09 22:23

Грешка в бързината - написал съм снички вместо снимки. Извинявам се
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   10-11-09 22:27

Факта, че има постоянно теми насочващи към снимките на трети лица означава, че има проблем с обективността на точкуването. [smilie24]
 Re:
Автор: exile   
Дата:   10-11-09 22:28

За щастие фото-форум не е мерило за нищо.

Нито за фотография, нито за професионализъм.
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   10-11-09 22:29

Е, нали е най-големият сайт за фотография в България?
 Re:
Автор: exile   
Дата:   10-11-09 22:30

най-големият сайт за споделяне на фотография - и какво?
 Re:
Автор: exile   
Дата:   10-11-09 22:31

даже не е, най-големият всъщност е album.bg...

Във ФФ просто има един рейтинг и един форум, нищо повече...
 Re:
Автор: tycoon   
Дата:   10-11-09 22:32

Хората просто се опитват да правят снимки като някой друг, да мислят като някой друг, да живеят като някой друг, дори да си представят че са някой друг!

И да оценяват като някой друг, а не да казват каквото мислят.

==
Въпросът "Дали съм оценил както трябва тази снимка?" е жизнено важен защото това означава кой си и с кого се инициализираш.. сложна работа

[smile]



Публикацията е редактирана (10-11-09 22:35)
 Re:
Автор: burnmaster   
Дата:   10-11-09 22:36

[smilie25] лелееее и аз така мисля ,но не мога да го кажа като теб
 Re:
Автор: comorex   
Дата:   10-11-09 22:38

Всъщност форумите объркват представата за фотография на сума ти народ. [smilie21]
 Re:
Автор: totko85   
Дата:   10-11-09 22:38

Лошото е, че предполагам има автори, които остават с впечатение, че не умеят да направят добър кадър. Винаги съм бил на мнение, че тази система с оценяването и коментарите цели да покаже грешките, да помогне на млади автори да изчистята работите си и постигнат по-добро ниво. Тоест място на което авторите да видяд нивото си. За съжаление, май не е точно така.[smilie23]
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   10-11-09 22:40

Абе, системата за точкуване е кофти [smilie6]
Веднага хвърлям едно предложение:
Вместо да има бутони "злато" и незнам си кво, банално е някакси, не е ли по-разумно оценката да е съвкупност от няколко паказатела. Демек, да има чек боксчета, "обработка", "уловен момент", "художествен похват", "композиция" или просто "кефи ме" и т.н. десетина кутиики хоризонтално под снимката и всеки нацвъква кво точно му е харесало. Всяка отметка може да има определена тежест и т.н. варианти много...



Публикацията е редактирана (10-11-09 22:51)
 Re:
Автор: Lito   
Дата:   10-11-09 22:41

естествено че се гласува пристрастно.. и е нормално да се гледа по друг начин на творбите на хора професионалисти, които са врели и кипели. само не е добре като се пропускат кадрите и на хората които под каквито и да е подбуди се опитват да направят нещо хубаво. аз съдя по себе си, че съм още далеч от хубавите кадри, но все пак продължавам да качвам тук с надеждата да получа смислена критика и насоки. за мен това е смисъл на този форум.. не точките, а съветите:) [beer]

 Re:
Автор: exile   
Дата:   10-11-09 22:41

рейтинг системата е за да се систематизира подреждането и гледането на снимките...
това, че ти имаш други очаквания е друг въпрос [beer]
 Re:
Автор: totko85   
Дата:   10-11-09 22:43

С риск да обидя някого ето за мене едни недооценени фотографии,

https://photo-forum.net/i/1210466&CATEGORY_ID=1


https://photo-forum.net/i/1212866&CATEGORY_ID=1



за сметка на две други, които няма да постна за да не обидя някого, но по мое мнение не съдържат нищо толкова като техника и хванат момент. Просто са снимани със скъпа техника.



Публикацията е редактирана (10-11-09 22:48)
 Re:
Автор: hotsnail   
Дата:   10-11-09 22:44

то има и момент на субективизъм. Хубавото за един не е хубаво за друг.

Освен това ФотоФорум както и повечето подобни сайтове има сериозни залитания по разни шаблони. Едно време по бокета. Сега не знам.
 Re:
Автор: deathzone   
Дата:   10-11-09 22:47

Аз също смятам, че има много снимки, които са недооценени. Както навсякъде в тази държава и тука има и наши и ваши хора (колеги). Фактора субективизъм господства тука.
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   10-11-09 22:49

Ясно е, че има субективизъм, но всеки, поне според мен, търси някаква що годе обективана оценка за снимките си. Иначе за кво да качваме?



Публикацията е редактирана (10-11-09 22:58)
 Re:
Автор: trusinov   
Дата:   10-11-09 22:49

Господства е много меко казано според мен. Субективизмът и шуробадженаштината са основни похвати в този форум.
 Re:
Автор: totko85   
Дата:   10-11-09 22:53

Именно serji, губи се тръпката да направиш кадър и да го качиш, мислейки, че си уловил момента и колегите ще те оценят, а в същото време получиш 12 точки, а до теб фотографът Х е получил 850/230 за 325-тият пореден залез от профила си, сниман обаче с обектив и тяло за 8 000 лв. [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]



Публикацията е редактирана (10-11-09 22:54)
 Re:
Автор: autosvet   
Дата:   10-11-09 23:00

Имаш два варианта:
1) Спираш да снимаш и пускаш техниката в базара.
2) Само снимаш и го правиш заради тръпката а не заради форума.
 Re:
Автор: darksorrow   
Дата:   10-11-09 23:02

а до теб фотографът Х е получил 850/230 за 325-тият пореден залез от профила си, сниман обаче с обектив и тяло за 8 000 лв

пълни глупости са това.
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   10-11-09 23:03

2)[smilie24]
 Re:
Автор: totko85   
Дата:   10-11-09 23:03

autosvet не ме разбра правилно, всеки, или поне повечето снимат заради тръпката наречена фотография. Естесвено, че няма да си продаде човек техниката, защото не му гласуват за снимките. Но не е ли идеята на сайта да има къде да покажеш какво правиш, и то да бъде оценявано обективно. Къде иначе да покажеш способностите си? Не всеки снима за списание, агенция и пр.
 Re:
Автор: totko85   
Дата:   10-11-09 23:05

darksorrow глупости са другия път. Ма няма да спорим на тая тема. Друга е идеята :)
 Re:
Автор: exile   
Дата:   10-11-09 23:07

Ще се самоцитирам:

"Автор: exile
Дата: 10-11-09 22:41

рейтинг системата е за да се систематизира подреждането и гледането на снимките...

това, че вие имате други очаквания е друг въпрос"

 Re:
Автор: boni   
Дата:   10-11-09 23:07

3 вариант, ако смяташ, че си недооценен тука, пробваш се във фотосайт.ру, във фото.нет и т.н. и изтрезняваш[smilie18]
Иначе отговори на въпросите ти има в секция FAQ.
Да - факт е, че имената на много хора работят за тях, след като първо хората са работили за имената си.
И да факт е, че когато се появи кадърен автор, той бива забелязан и оценен високо. Лесно може да се провери колко нови автори са постигнали висок рейтинг още с първите си снимки в представяне.
 Re:
Автор: darksorrow   
Дата:   10-11-09 23:08

точно това ти е идеята. да измрънкаш великото недооценяване, видиш ли и масонските ложи във ффнет.

ми не си прав.

и никой не те кара да качваш, реално погледнато. не ти се качва - ми ок. аз лично не го правя за момента. и не щото съм недооценен бил (:
 Re:
Автор: autosvet   
Дата:   10-11-09 23:08

Няма как обективно да бъде оценено нещо за което може да се даде само субективна оценка.
 Re:
Автор: Onakava   
Дата:   10-11-09 23:08

Добре де, защо толкова ви вълнуват тия точки, хляба ли ви зависи от тях?
Приемете, че точките служат за отсяване на плявата – в други сайтове този проблем е разрешен по друг начин.
Не можеш да задължиш някой да ти прави рецензии – това е просто сайт, в който запалените по фотографията си качват работите, за да бъдат видяни, да се сравнят с другите...в общи линии. То художествената гимнастика не могат да я оценят обективно, вие искате обективна оценка на тонове снимки. Ми много е относително, от сума ти неща зависи и всички си ги знаят, какво толкова?
Ако сте гении ще блеснете, не бойте се. Факт е обаче, че повечето не сме. [smilie18]
 Re:
Автор: boni   
Дата:   10-11-09 23:11

https://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=REVIEW&ARTICLE_ID=47
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   10-11-09 23:12

Автор: autosvet

Няма как обективно да бъде оценено нещо за което може да се даде само субективна оценка.


[smilie24]
 Re: Недооценяването на снимки - реалност или измислица
Автор: npelov   
Дата:   10-11-09 23:13

Мен лично ме вълнуват точките ... в известна степен. Но не като някакво признание. Сравнявам точките на моите снимки с ДРУГИ МОИ снимки, не със снимките на останалите. Така знам кои снимки са лоши (скучни, лошо качество и др.). Много е полезно за начинаещите.
А това дали оценката ми е достатъчно висока - няма значение.

Ето защо са важни точките.



Публикацията е редактирана (10-11-09 23:14)
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   10-11-09 23:13

Автор: autosvet

Няма как обективно да бъде оценено нещо за което може да се даде само субективна оценка.


[smilie24]
 Re:
Автор: дедко   
Дата:   10-11-09 23:14

Не го взимай толкова на сериозно точкуването ;-) Снимай си. Образовай се, чети, гледай снимки, учи се и да не ти пука кой какво казал и как те оценил. Гледай мнението на хората с качествени /според теб/ снимки. и се вслушвай в него.... Другото е удоволствието да снимаш...
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   10-11-09 23:15

Бони, тая теме е щото ни кефи фотофорума, ако не ни кефеше отдавна да сме го зарязали и да качваме само в посочетите от теб сайтове.

Проблема не е в много яките кадри, те си взимат точките. Проблема е в оценката на посредствените снимки, или по-меко казано, добри снимки ама не толкова впечатляващи. За всеки е вяжно да има поне малко обективизъм в оценката, да вижда на къде се движи. То е ясно, че големите специалисти си знаят ама ние лаиците не [smilie18]

п.п. а и е леееко дразнещо, с нищо не впечатляващи кадри, всеки ден, да скачат до първа страница.



Публикацията е редактирана (10-11-09 23:43)
 Re:
Автор: trusinov   
Дата:   10-11-09 23:17

дедко написа:

>Не го взимай толкова на сериозно точкуването ;-) Снимай си. Образовай се, чети, гледай снимки, учи се и да не ти пука кой какво казал и как те оценил. Гледай мнението на хората с качествени /според теб/ снимки. и се вслушвай в него.... Другото е удоволствието да снимаш...


Ето това май е най-вярното!!!



Публикацията е редактирана (10-11-09 23:18)
 Re:
Автор: boni   
Дата:   10-11-09 23:18

Аз за другите сайтове го казах за сверяване на часовника.
Иначе за тебе невпечатляващи, за други явно впечатляващи. Всичко е субективно, защото оценките ги дават субекти.
Написано си е ясно в секция FAQ.
 Re:
Автор: CaMyPau   
Дата:   10-11-09 23:18

И аз съм виждал много снимки с много малък вот, а са наистина страхотни... Даже наскоро си мислех какви подмазвачи има във форума да ласкаят само добрите. Но все пак ... нямам нищо против хората с високия рейтинг - на тях всяка снимка си заслужава вота. Да не забравяме че и те са хората, които всички познават - оттам и по-висок рейтинг. Ето аз влизам от време на време и гледам снимките на хора които са ми известни и от които мога да си погаля зрението, но нямам време да прегледам абсолютно всичко, което е излязло от предното ми влизане..



Публикацията е редактирана (10-11-09 23:39)
 Re:
Автор: Onakava   
Дата:   10-11-09 23:19

Ами аз например се доверявам единствено на собственото си усещане, защото снимам за мой кеф, не за кефа на другите...Връзвам се на коментарите, само след като изгледам профила на коментиращия...ако ми хареса, взимам си поука. Ако ли не – ако ще и топ автор Б да е, не ме е еня особено. И аз си имам вкус, нъл тъй?
 Re:
Автор: exile   
Дата:   10-11-09 23:19

Бони я сега кажи кога форумът ще има предвидимо (да не казвам нормално, щото е силна дума...) работеща търсачка?
 Re:
Автор: totko85   
Дата:   10-11-09 23:21

Serji точно това ми беше мисълта. Никой не подценява професионализма на добрите фотографи. Не се обръща внимание на останалите, освен в редки случаи.
 Re:
Автор: autosvet   
Дата:   10-11-09 23:25

Е нали тази оценка я правят другите от "останалите".
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   10-11-09 23:26

Еми кефиме да фоткам, ама да се регистрирам в 100 сайта та да видя къде съм сбъркал в снимката Х... [smilie11]
 Re:
Автор: freestyler   
Дата:   10-11-09 23:26

Всички сме равни, ама някои са по-равни
[thankyou]

 Re: Недооценяването на снимки - реалност или измислица
Автор: tycoon   
Дата:   10-11-09 23:27

Съгласете се, че фотографията е субективна материя както всяко друго изкуство.

Ако някой от вас тръгне с работите си по агенции и медии му гарантирам голяма кариера като фотограф без значение колко е добър, защото това е мениджмънт (естествено ако е добър мениджмънт).

Изкуството може да съществува и извън мениджмънта. Ако го искате може да го постигнете. Въпросът е какво рискувате.

Пример:
Вие сте кадърен и имате хубав материал за изложба. Обръщате се към общината за зала. Те ви я дават като в замяна искат 1 ваша творба. До тук много добре. Решавате, че някой ви е оценил. Грешите. Творческото ви его ви води към втора изложба. Решавате да я направите като разчитате на тези "добри хора". Няма проблем, просто следващият път когато някой трябва да даде положително мнение за проектите на общината ... общинарите ще насочат журналистите към вас и вие ще сте длъжни да подкрепите проектите на кмета... защото иначе няма следваща зала...[smilie18]

Изкуството, Санчо, шпек Бургас...

Аз на тебе, ти на мене...
 Re:
Автор: boni   
Дата:   10-11-09 23:31

Автор: totko85
Дата: 10-11-09 23:21

Serji точно това ми беше мисълта. Никой не подценява професионализма на добрите фотографи. Не се обръща внимание на останалите, освен в редки случаи.


Всеки, който има желание и постоянство може да се развие и да изпъкне. Това тука са го доказали страшно много хора.
Да дойдеш някъде и да почнеш да мрънкаш веднага, че не ти се обръща внимание, без да си показал нещо особено е меко казано странно....
Също е странно да правиш квалификации кое е добро и кое лошо без да си представил поне един собствен кадър.

Още по странно е да го правиш без да си прочел правилата на сайта и секция FAQ и без да си обърнал внимание, че има опция "Изпрати портфолио" за всички, които смятат че са недооценени.
Едва ли си давате сметка, че всеки месеc гледаме по над 150-200 портфолия....на добра воля, без да сме длъжни да го правим и без да вземаме пари за това.



Публикацията е редактирана (10-11-09 23:33)
 Re:
Автор: dobriquet   
Дата:   10-11-09 23:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   10-11-09 23:39

Ейй некои ми е нацвъкал малко Б-точки. Балгодарим [smilie24]
Яко, требва по-често да пиша в такива теми [smilie18]

 Re:
Автор: totko85   
Дата:   10-11-09 23:40





Публикацията е редактирана (10-11-09 23:52)
 Re:
Автор: trusinov   
Дата:   10-11-09 23:44

boni има право до една степен. Всеки, който се интересува, качва и постоянно снима и доразвива уменията си на фотограф в един момент бива оценен. Има и недооценяване, но в крайна сметка не са малко хората качващи във форума.
 Re:
Автор: autosvet   
Дата:   10-11-09 23:45

При мен пък А точките са кът, я кажете каква тема да пусна?
 Re:
Автор: Lalinda   
Дата:   10-11-09 23:47

Но не е ли идеята на сайта да има къде да покажеш какво правиш, и то да бъде оценявано обективно. Къде иначе да покажеш способностите си? Не всеки снима за списание, агенция и пр.



Опасявам се, че мнозина разчитат на това кадрите им да бъдат оценявани именно субективно, а не обективно...

Та нали желаете положителна или пък "обективна" оценка именно от определени хора?

Това, за което споменава Онакава, е често срещано - нещо не ти харесва в обективността на оценката и веднага тръгваш да търсиш КОЙ те е критикувал и има ли право на това, тоест търсиш субективното...

***

Опитът ми показва, че пуснеш ли нещо червено, веднага те забелязват.
[smilie24]

***

Пък и се научих да коментирам преди да гласувам. Обективно, без да зная кой е авторът. Авторът обаче често ми отговаря с блокиране...
[smilie3]
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   10-11-09 23:51

Lalinda [smilie24]
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   10-11-09 23:55

Аз снимам с обективи и желая обективна оценка... хаха

Безобективни оценки също мога да получа на снимките, които са снимани с безобективна техника...

Мога да понеса и всичките негативи на моята работа... както и всичките позитиви...

Пълен съм с негативи...
 Re:
Автор: aeobs   
Дата:   11-11-09 00:04

1. На кого му пука за точките.
2. Рейтингът в този сайт не е и никога не е бил за да се оценяват снимки и автори, а за да могат качествените неща да се видят от възможно повече хора.
3. Фотогафията не е ли за лично удоволствие и удовлетворение.
4. За първи път чувам някой да показва авторството си за да бъде оценено, мислех, че се прави за споделяне и въздействие върху други хора.
5. Снимката с момичето е типичен пример за фотография без идея, контекст и въздействие.
 Re:
Автор: kirilsr   
Дата:   11-11-09 00:15

Темата е интересна.Не един път съм мислил и аз да пусна нещо подобно.От известно време (или по-точно от началото на тази 2009 година) посещавам форума ежедневно и дори и повече.С прекарването на повече време в сайта се разбират много работи.Имам много скрийншоти на снимки,на автори които са "възхвалявани" тук в сайта,които снимки не струват и 5 пари,но оценени само в първите минути с рейтинг,който го нямат качествени кадри в цялата категория престояли цяло денонощие.Правил съм тези скрийншоти с цел да ги публикувам и да се види,но след това се отказах,то се знае ..
Забелязват се и други неща с по-продължителния престой.Като например,"възхвалявани" автори с публикуването си на снимка за оценяване,пускат на останли автори,гласуващи с рейтинг "Б" ЛС с линк към публикуваната от тях снимка (ето така се трупат точки).Също така линковете с току що пуснатата снимка за оценяване виси начело на техни месинджъри - ICQ,Skype и т.н.Най-тъпото,е че те са изградили този навик и го практикуват дори за прекрасни техни снимки,които не се нуждаят от реклама.

Та това е отрицателното,което аз съм забелязал,неискам да цитирам автори,те ще се познаят в описанието ми.

Но е хубаво и е факт,че когато се потрудиш и ти се отдава да снимаш,изкараш ли нещо качествено,то резултата идва рано или късно.

Поздрави ;-)
 Re: Недооценяването на снимки - реалност или измислица
Автор: npelov   
Дата:   11-11-09 00:24

caro-anton ти ме разби. малко хумор няма да навреди на тази тема ... преди да се е превърнала във война [smilie24]

kirilsr - съгласен. Обаче от лошите снимки с много точки губят само ... авторите. Започват да си мислят че к'вото и да щракнат е върха. Аз пък съм доволен от оценките си - пропорцията е почти като в другите сайтове. А оценките на снимки от други автори останалите не са моя работа и не ме интересуват. Моите снимки преценявам по оценката, техните по самата снимка.
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   11-11-09 00:25

kirilsr , тези с ICQ, сигурно си изкарват прехраната с фотография. За тях е важно снимките им да са на първа страница и да са видяни от много хора.
За мен Б точките са като вид игра - всяка добре рейтингувана снимка е като спечелена партия.
 Re:
Автор: exile   
Дата:   11-11-09 00:28

те тея дето си изкарват прехраната с фотография ако разчитаха на ФФ и това иснимките да са им на първа страница щяха да са по 40 кила мокри от глад [smilie18]
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   11-11-09 00:33

caro-anton, кефиш баце [smilie24]
[smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (11-11-09 00:33)
 Re:
Автор: Stoychev   
Дата:   11-11-09 00:59

caro-anton [smilie18]
 Re:
Автор: matzo_tn   
Дата:   11-11-09 01:00

оценяването си върши работата според мен..
гледам по моите снимки, тези които не струват си им личи от далече [smilie24]
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-11-09 01:23

Поредната тъпа тема.
През 1-2 месеца има 10-на теми дето се повтарят това е едната от тях.
 Re: Недооценяването на снимки - реалност или измислица
Автор: npelov   
Дата:   11-11-09 01:52

pd - 3 страници тъпа тема и ти старателно я следиш. Щом ти е тъпа - подмини я. Лично аз я предпочитам пред никон/канон битките (левски/цска, наш'те срещу ваш'те )
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-11-09 02:00

не я следя.А битките Канон Никон са бош лаф чешем си езиците за развлечение.
Предимствата и недостатъците са известни на хората който са ги разбрали.
Темата е крайно малоумна.

Самия факт ,че аз мога да гласувам за твой кадър го доказва [smilie7]
 Re:
Автор: vlex   
Дата:   11-11-09 03:08

Абе било обективно гласуването... Глупости на търкалета! Всичко е субективно - маса народ са се излъгали да гласуват на мои снимки, за които аз надали бих дал толкова [smilie18] Ма както казаха напред е трудно да се даде обективна оценка на нещо, което може да бъде оценено само субективно.

А сега да се пробвам да разясня тезата на колегите, поне доколкото аз я схванах - боли ги тях за рейтинга и за точките. Идеята е, че смисъла на рейтинга, а именно достигане на снимките с висок рейтинг до повече хора, като се предполага, че и фотките са качествени и стойностни. Да ама тва не функционира пълноценно ако се робува на имена, щото пешо може да е снимал супер-дупер якото кадро обаче понеже е просто пешо, а не е великият световноизвестен ЖОРО никой няма да му оцени снимката => няма да стигне до повече народ. Според мен обаче това е нормално, защото надали някой ще седне да чеква снимките подред... Аз обикновено зяпам в страничната лента - ако има хубава снимка отварям и оценявам, ако има други - и тях. Ако си струват снимките дори отварям профила, за да се разтърся за други стойностни кадри, но да тръгна подред да оценявам някак си не го виждам...

Ако искате обективно оценяване има начин да се получи - въвеждаме членски внос (който може и да не е задължителен, ами само за тия, които искат да си получават оценката су/обективно) и намираме шепа народ, която да зяпа снимките/профилите на тия платили си люде през ден примерно и да пише по една рецензия относно техника, мехника ала-бала и човек ще придобие представа за реалното си ниво. Междувременно снимките ще получават някакъв рейтинг, а проверяващите ще получават процент от месечната вноска на хората, които искат оценка. Остатъкът ще отива за фотофорум под някаква форма. [shtrak] И какво става накрая - ем форумът ще придобие форма на някаква институция относно кадрите и на непробили хора, нямащи парите да си купят мамия или хаселблад, ем някой ще получи някой лев допълнително, ем ще подпомогнем сайта за хостове/мостове домейни и друг ЕРД...[smilie25]

Та таквизи ми ти работи...

Поздрави,
Влад



Публикацията е редактирана (11-11-09 03:14)
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   11-11-09 06:10

разбира се че са глупости, поредния залез може да се снима с няколко филтърчета и сони r1 от базара сумарно за под хиляда лева, може и с някой канон про1 дето е по 400 лева навярно.

в общия случай не техниката има значение, доколкото все пак може да е лимитация в дадени ситуации.


и да, има недооценяване.

аз съм недооценен. пак съм в представяне [smilie10] [smilie5]
 Re:
Автор: deathzone   
Дата:   11-11-09 06:42

Аз пък смятам, че трябва всеки потребител да бъде принуден да гласува. Давам пример, всеки потребител да има рейтингова система, който повече гласува и пише коментари по снимките, коефициентът му се увеличава и допринася повече за развитието на фото-форума. По тази начин и критиката към снимките пускани тука ще се увеличи и съответно ще се знае за недостатъците на съответните снимки, а оттам и задобряването на фотографите.
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   11-11-09 07:01

само така,

всеки потребител задължително по 3 часа он-лайн и да гласува [smilie24] [smilie24]

ама ти сериозно ли [smilie11] [smilie5] [smilie10] [smilie18] [smilie18]
 Re:
Автор: VILIan   
Дата:   11-11-09 09:02

boni, сложете моя снимка на първа страница в петък, вечерта ще се събираме в нас и искам да се накефя. [smilie3] [smilie5] [smilie21]
 Re:
Автор: niks1973   
Дата:   11-11-09 09:06

pd, първо щом се повтарят значи нещо се случва. Второ, в крайна сметка това е свободен форум и всеки пише каквото му харесва. Колкото до оценяването на снимките, въпроса наистина е много субективен. За мен всичко трябва да се прави за лично удоволсвие, и снимането, и качването и оценяването. Но също като някои съфорумци съм на мнение, че утвърдените имена във форума не е лошо да помагат на начинаещите (като мен включително). Това мога да кажа. Иначе за да се нарече искусво трябва да носи удоволствие и лично удовлетворение. За всичко останало има MasterCard [smilie5]
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   11-11-09 09:12

Не мога да разбера защо искате напредналите да помагат на начинаещите?
Това не е училище по фотография. Форум е.
Може да се поиска съвет, да се обсъди идея... толкова. За останалото има курсове по фотография. Или приятели, които се занимават с фотография... това е.
Иначе аз не разчитам непознати хора да тръгнат да ми дават насоки...

... има възможност всеки от нас да изпрати на админите портфолио за оценка... това стига. Може да си заформя едно портфолио и да им пратя малко кадри...
 Re:
Автор: niks1973   
Дата:   11-11-09 09:19

Защото това е идеята на форумите. Тези, които знаят и могат да дават съвети на тези, които прохождат. Защото никой не се е родил научен и защото не всичко може да се научи на принципа проба/грешка.
Но това си е мое мнение :)

 Re:
Автор: tbby   
Дата:   11-11-09 09:19

Моите наблюдения са, че сайта е пълен с фото-динозаври от всякакви размери, които си разменят лицемерни коментари (и гласове) помежду си. Отделно че 95% от хората не могат да работят добре с фотошоп, което в дигиталната ера си е срамота направо.
Като всеки друг български форум, 90% не помагат, 5% направо пречат, 2% могат, но не искат, 2% наистина помагат и 1% - най-кадърните, които не пишат въобще. Не за друго, но явно имат работа, с която не могат да се похвалят повечето "фотографи" тук.
Статистически може да има отклонение с +/- 1% [smilie18]

 Re:
Автор: niks1973   
Дата:   11-11-09 09:21

tbby [smilie24]

 Re: Недооценяването на снимки
Автор: nnenov   
Дата:   11-11-09 09:22

Моля някое Б да ми цвъкне 4 точки ТУКА, че не ми стигат:



[smilie18]



Публикацията е редактирана (11-11-09 09:23)
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   11-11-09 09:25

[smilie10] [smilie10] [smilie18] [smilie18] [smilie5]
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   11-11-09 09:28

Vlad, хайде тук - ОК, приятелски кръгове, черпене с бира... ама не звам великият и световноизвестен Жоро как е успял да прилъже и руската публика да му гласува за простотиите.

В милионния фотосайт ру, от 16 публикувани снимки, две са му избрани за "фото на деня" и номинирани за photosight russian awards

CLICK
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   11-11-09 09:30

то там голичкото се харчи, в топ200 за месеца има откровено супер слаби неща ако погледнеш в момента



стига с тия сайтове-мерило за нещо си, нищо не значи
 Re:
Автор: boni   
Дата:   11-11-09 09:31

Автор: niks1973
Дата: 11-11-09 09:19

Защото това е идеята на форумите. Тези, които знаят и могат да дават съвети на тези, които прохождат.


Всичко това е чудесно.
И искам да ви кажа, че много хора помагаха безкористно. Обаче на повечето наистина им писна като дадат съвет или критика, да получат в замяна "Ти па си голям разбирач" или "На мене така ми харесва" или директно изливане на помия под снимките на критикуващия.
Сега някои ще кажат - аз не съм от тея. Хубаво, само дето "тея" са 80% от случаите.
Аз лично съм се сблъсквал с маса подобни, че и ми се зъбят, даже някои ме псуват на лични, защото съм им критикувал снимката и съм развалял впечатлението на хората дето я харесвали...
На човек му писва в един момент...

Така че, няма как да задължиш хората да помагат. Това не е казарма да строиш старите и да ги накараш да обучават младите.
Ако искаш да се развиваш - четеш книги, експериментираш, снимаш и т.н. И не очакваш без да си прочел и един ред да пускаш снимки и да очакваш на готово да дойдат да те научат.
Няма такъв филм драги зрители:)
Вложете труд - резултатите ще дойдат гарантирано.



Публикацията е редактирана (11-11-09 09:31)
 Re:
Автор: chill   
Дата:   11-11-09 09:39

Автор: boni
Дата: 11-11-09 09:31

Обаче на повечето наистина им писна като дадат съвет или критика, да получат в замяна "Ти па си голям разбирач" или "На мене така ми харесва" или директно изливане на помия под снимките на критикуващия.
Сега някои ще кажат - аз не съм от тея. Хубаво, само дето "тея" са 80% от случаите.
---

И, разбира се, "тея" не могат да се ... отсяват, че сайта ще загуби ценни потребители. [smilie8]

ПП. Като стана дума за други сайтове ... ами, аз имам една снимка, публикувана на 1x.com (не знам дали имате идея колко трудно се публикува там), която тук довчера нямаше 24Б точки, т.е. с портфолио от 1x.com щях да си седя цял живот в Представяне. Ta ш този смисъл, поздравления за организаторите и гласуващите - дигнали са летвата високо и в галериите прелива от световни шедьоври. [smilie24]



Публикацията е редактирана (11-11-09 09:48)
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   11-11-09 09:39

Сега вече сериозно...
Форумът е едно прекрасно място за запознанства. Всичките ми приятели-фотографи ги срещнах тук.
Истински хора. Ходим, гледаме. Снимаме.
...

Никой от тях нито е гласувал за моя снимка, нито е давал коментар във форума.

Мен това изобщо не ме интересува.

Ето сега, например, съм се прицелил в един доктор, снимащ с Лайка... може да попрочета нещо за докторството... че да има с какво да го баламосвам, ако не потръгне темата за фотографията... : )

Да. Над 10 човека. И всичките разбират повече от мен, щат не щат - влачат ме...
 Re:
Автор: boni   
Дата:   11-11-09 09:41

И как ще ги отсееш - ще баннеш някой, защото ти е казал, че си голям разбирач ли???
То ако сме гледали само да не губим потребители, нямаше нито рейтинг Б да правим, нито представяне...
 Re:
Автор: niks1973   
Дата:   11-11-09 09:42

Да, напълно си прав boni, затова разбирам и повечето хора, които си мълчат. Това, което написах беше чисто теоритично за смисъла на форумите. Естествено никой не е задължен да помага, дори да коментира. Но ако някой все пак го прави ще е добре.
Защото все пак имах и хора, които приемат съветите и забележките положително.



Публикацията е редактирана (11-11-09 09:44)
 Re:
Автор: danvan16   
Дата:   11-11-09 09:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re:
Автор: chill   
Дата:   11-11-09 09:53

Автор: boni
Дата: 11-11-09 09:41

И как ще ги отсееш - ще баннеш някой, защото ти е казал, че си голям разбирач ли???
---
Да. За неконструктивни коментари, за "изливане на помия", за "+++++++", за "!!!!!!!!".
 Re:
Автор: Jaly   
Дата:   11-11-09 09:59

Нелепо ми се струва да се отрича необходимостта да се съизмерваш и да се опитваш да взимаш за мярка по-успешните от теб...В този смисъл гласовете от рейтинг "Б" би трябвало да са някакво мерило, понеже се предполага това да са хора доказали се и разбиращи от фотография...
И не, живота ми не зависи от това, мога изобщо да не пускам снимки, но понякога, когато има кадър, който харесвам, го пускам за да си сверявам часовника, да не би да се окаже, че само аз си харесвам снимките:)))
 Re:
Автор: autosvet   
Дата:   11-11-09 10:08

Предлагам почин:
"Повече снимане по-малко писане във форума и клубът."

Темата е за недооценените снимки - има такива, както има и надценени, има Скайп вот, има хора за които се гласува само защото са влезли сутринта в сайта ... и какво от това. Който иска да се учи и да се развива няма да разчита само на едната критика и точките тук.
 Re:
Автор: niks1973   
Дата:   11-11-09 10:22

Темата вече доста се разводни :)
Хайде да хващаме апаратите и да ходим да снимаме :)
 Re:
Автор: nikola_bathory   
Дата:   11-11-09 10:24

Че кой се занимава да пуска снимки тук? [smilie18]
 Re:
Автор: vlex   
Дата:   11-11-09 11:11

OMFG, Жоро, да ме прощаваш - дадох примерно име за исконен враг на "простия пешо" [smilie18]

Затва казвам изрично - ЖОРО от примера ми на предната страница няма нищо общо с JORO от форума. Всички съвпадения с действителни личности и събития са напълно или поне главно случайни[smilie18]

А иначе имаше резон в едно от мненията - като се коментират снимките с градивна критика и после тези коментари се оценят със зеленото тикче да се отразява позитивно на людете от другата страна. Съмнява ме някой да седне дачете всичките коментари под някоя снимка, но все могат да се засекат коментари тип "+++++", "!!!!", ":)))))))" etc и да бъдат наказани със суспендиране на акаунта... Така криво ляво ще се закърпят нещата сякаш... [smilie25]

Поздрави,
Влад
 Re:
Автор: krist   
Дата:   11-11-09 11:19

Не живея за точките, нито снимам за това, но освен че снимам за собствено удоволствие, ми е приятно да споделя снимките си с по-голям кръг от хора и в тоя контекст е дразнещо, когато някой "доказал се" автор пуска откровени простотии и те се котират в пъти повече и висят на челните страници.. Не се наемам да давам оценки дали това е от поискан вот или клакьорски вот, но е факт.

Разбира се има го и момента аз-на-тебе-ти-на-мене, в който уви съм принуден да участвам и аз, ако искам снимките ми да бъдат забелязани.. По това малко заприличваме на шимпанзетата - в тяхната социална йерархия който пощи повече другите е по-високо.. Така и тук - ходиш, гласуваш, после и на теб ти гласуват и така.. Тъпо е и смешно, но пък като се замисля, може би е един от малкото начини да привлечеш внимание.. И това е свързано и с третия момент - понякога някои снимки са недооценени само заради времето, в което са пуснати - заради крив късмет понякога се случва да има малко потребители в тоя момент във форума.. Тогава дори и гласуване по чужди снимки не помага. Но, това, както вече съвсем наскоро дискутирахме в друга подобна тема, също е трудно разрешимо, освен може би да има статистика колко хора са в момента във форума и колко са били във всеки от последните дни по часове примерно.. Най-сериозен обаче и лесно разрешим за мен си остава първият описан от мен проблем..

 Re:
Автор: denislaw   
Дата:   11-11-09 12:07

Шуробаджанащината е водеща сила тук в България. Не знам защо иЗобщо се пускат такива теми ?!
Ясно е, че има една прослойка от "фотографи", които винаги ще се подкрепят един друг. Както е ясно, и че има друга такава прослойка от "фотографи", които искат да блеснат, да се докажат, да се иЗтъкнат. Пред кого и защо обаче не е ясно?
Това е свободен форум (boni го е каЗвал цифра пъти)и на който не му иЗнася оценяването е в пълното си право да не публикува фотографии тук.
И все си мисля, че цифрите не са критерии за добре свършена работа, а по скоро храна за ранимото его на някои ...



Публикацията е редактирана (11-11-09 12:10)
 Re:
Автор: мара   
Дата:   11-11-09 12:15

мен ми е правило впечатления как хора с кофти техника, но с фантазия, умения и идеи, успяват на направят страшни кадри. истина е обче, че далеч не винаги са оценени. аз лично се доверявам в най-голяма степен на собствените си критерии, нищо, че са разтегливи, малко хлъзгави и променливи[smilie5]
чай да видя дали мога да намеря един-два профила, илюстриращи гореказаното...
https://photo-forum.net/photographer/S.lazarov

засега не ми се рови повече, кат се сетя, ще кача още.
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   11-11-09 12:21

Шуробаджанащината е водеща сила тук в България.

За твоя най-голяма изненада - ще ти кажа че тя е водеща сила в цял свят, без никакви изключения. В държавите, в които не бие на очи - просто я крият зад лицемерие.

По въпроса с точките:

1. Установи се, че точките не се осребряват нито в лева, нито в други валути, ценни книжа или метали.

2. Установи се, че броят на точките не е никакъв критерий за качество на даденият кадър.

3. Установи се, че натрупването на някакви си точки не води до повишаване на вашите умения и талант /както примерно се случва в популярните компютърни игри Diablo или World of Warcraft/

На фона на всички тези констатации - абсолютно не разбирам какво има да се дискутират тези точки? [smilie8]
 Re:
Автор: tofo   
Дата:   11-11-09 12:28

Истинската класация е брой в любими. [shtrak]

 Re:
Автор: chill   
Дата:   11-11-09 12:30

Е, хайде сега, фактът, че обсъждаме точки сам по себе си не означава, че са ЧАК толкова важни, вие какво, говорите си само за фундаментални световни проблеми ли?
 Re:
Автор: autosvet   
Дата:   11-11-09 12:34

Никсън не си тук от вчера. Рефрена "Всичко ли пак така се повтаря? Да или Не?" си важи с пълни сила. Темите са си едни и същи, гласува се по един и същ начин, конкурси с "приятели" ... който не иска да играе по тези правила няма точки, ама на него (на теб, на мен и др.) не му дреме за това и се радва на фотографията и изкуството. Другите броят точки и се чудят що това и онова и стигат до извода, че света не е честно място и са прави. Просто егоцентризма и желанието за извоюване на добра оценка, да те сложат в изложбата на ФФ или някой пленер на всяка цена довежда до големи разстройства на личността.
 Re:
Автор: pmartinov   
Дата:   11-11-09 12:35

Мрънкачи много !

Снимки малко ...

[thankyou]

 Re:
Автор: pmartinov   
Дата:   11-11-09 12:36

100
















.
 Re:
Автор: burningice   
Дата:   11-11-09 12:36

tofo [smilie24]
 Re: Недооценяването на снимки
Автор: b-w_devil   
Дата:   11-11-09 13:06

БОНИ!
Не е ли възможно да се направи експеримент - примерно 1 ден в седмицата всички качвани снимки във ФФ - независимо дали са на Абсолютни Начинаещи или на Профи-Гении - да бъдат пъхвани в отделен РАЗДЕЛ - АБСОЛЮТНО АНОНИМНИ и всички да имат право да гласуват за тях?
И тази Анонимност да се запази за определен период, докато повечко фотофорумчани успеят ДА ГИ ТОЧКУВАТ...
И като изтече този период - едва тогава да се изпишат никовете на авторите...
Или нещо от този род... Нещо като "Ден на отворените врати" - както понякога нашата Говорилня се отваря за Простосмъртните Избиратели...
[smilie11] [smilie11] [smilie11]
 Re:
Автор: Dohtora   
Дата:   11-11-09 13:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re:
Автор: exile   
Дата:   11-11-09 13:56

"Автор: exile
Дата: 10-11-09 22:41

рейтинг системата е за да се систематизира подреждането и гледането на снимките..."
 Re:
Автор: boni   
Дата:   11-11-09 14:00

"Автор: exile
Дата: 10-11-09 22:41

рейтинг системата е за да се систематизира подреждането и гледането на снимките..."


FAQ :


Единствената роля и на двата рейтинга е да бъдат сортирани добрите снимки в сайта, така че да се виждат по-добре.

[smile]



Публикацията е редактирана (11-11-09 14:00)
 Re:
Автор: exile   
Дата:   11-11-09 14:03

"Единствената роля и на двата рейтинга е да бъдат сортирани снимки в сайта"

Така ми звучи по-добре [smilie5]
 Re:
Автор: мара   
Дата:   11-11-09 14:38

ей тука един интересен профил. мое и да съм се срещала с него и преди, сякаш има познати неща. ма някак не ми е запечатано името. ми струва ми се подценен[smilie5]
https://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=PHOTOGRAPHER&uid=49487

другите неща толкоз сме ги бистрили, че не ми се занимава. за клакьорите и за правото на лош вкус-също. за мен водещ критерий е МОЯТ вкус.
 Re:
Автор: autosvet   
Дата:   11-11-09 14:41

Марче субективна си [smilie18] [beer]
 Re: Недооценяването на снимки
Автор: ivodam   
Дата:   11-11-09 14:55

Точките не са без значение, доколкото това, колко снимки можеш да пускаш по галерите, зависи от това, колко Б-та си събрал, доколкото си спомням, не ми се рови сега.
Не са без значение и доколкото има рейтинги по категориите и някой външен човек, дошъл да търси снимка за нещо, има по-голяма вероятност естествено да види снимки с по-висок рейтинг.
Чисто психологически го има несъмнено феноменът, че в интернет хората имат възможност, и много го правят, да се изживяват като нещо повече отколкото са навън в реала, представят се каквито не са, сурогатщината е 90% от случаите, и естествено за тия хора петте минути слава не са никак маловажни.
 Re:
Автор: taratutniak   
Дата:   11-11-09 15:20

Сьгласен сьм с "ivodam" без рейтинг Б снимките ги качваш в представяне и за пет минути вече никой не ги вижда понеже са на едикоя си страница.А оценяването по всички сайтове не само в БГ а и в чужбина си е шуробаджанашко това е факт така че успехи на всички и не се дразнете от глупости.
 Re:
Автор: johnny_fx   
Дата:   11-11-09 15:27

Вкусове различни, шуробаджанащина /особено у нас/ колкото искаш. Както вече се каза, не може да се направи обективна оценка на нещо субективно. Може да се подобри малко положението /евентуално/, но само толкова.

Снимайте другари, снимайте. Оставете точките.

 Re:
Автор: Alex-dan   
Дата:   11-11-09 15:28

Ами да, постовете на мара показват и доказват, че всичко си е яко субективно. Тия и двата профила на мен ми са скучни, особено втория. На сума ти народ па моя ще му се стори супер скучен и така...
 Re: Недооценяването на снимки
Автор: ivodam   
Дата:   11-11-09 15:33

ЖОРО: Фотосайт.ру наистина е един много силен и добре организиран сайт, от който може много да се вземе като добри идеи. Лично аз на него повече му харесвам от снимка на деня, че има оценка - статут на автора. Това ми се струва важно, защото снимка на деня зависи от много "нефотографски" фактори, като например по кое време на денонощието е пусната снимката, или дали в делничен или празничен ден, колко добри или слаби снимки са пуснати същия ден и т.н. Има цели стратегии при някои хора как да печелят снимка на деня и по българските сайтове, стратегии, нямащи нищо общо с фотографията като такава.
А повишаването на статута при руснаците е направо минаване през иглени уши и наистина е една оценка за нивото на фотографа.

ПП: по-русски се пише с тиренце, оправи си го в профила



Публикацията е редактирана (11-11-09 15:36)
 Re:
Автор: jeremiah   
Дата:   11-11-09 15:39

Който се чувства недооценен, да свиква! Вероятно снимките му просто не са достатъчно ИЗКУСТВЕНИ, за да бъдат оценени като ИЗКУСТВО.
 Re:
Автор: tofo   
Дата:   11-11-09 15:47

Работата не е във вътрешните терзания при индивида, а до действителните качества на една снимка. Щом рейтингът явно се влияе от постовете в скайпа и количеството плюсове и чуденки- за какво да говорим.
И много ми се иска да има начин да може да се разбере кой е гласувал с Б за дадена снимка. Защото отговорността на Б-рейтинга би трябвало и да може се защитава.[shtrak]



Публикацията е редактирана (11-11-09 16:00)
 Re:
Автор: bendy   
Дата:   11-11-09 16:09

jeremiah би ли дал определение за "достатъчно ИЗКУСТВЕНИ" , щото според мене твоите са точно такива. [beer] Нищо лошо не искам да кажа за снимките ти, просто споделям моето виждане.
 Re:
Автор: geokar   
Дата:   11-11-09 16:09

Леле че дълга тема сте спретнали... Пък тези работи са се говорили в толкова затворени теми досега. Моя милост също има прегрешения в тази посока, но откакто се появи практиката да му се изтрива (или съответно редактира) всеки коментар относно правилата на сайта, си трае. [smilie18]
 Re:
Автор: fotorafi   
Дата:   11-11-09 16:12

Фотографията и фотоизкуството са субективни..Царува и посредственост и самонадценяване.. Има и завист...[beer]
 Re:
Автор: geokar   
Дата:   11-11-09 16:20


http://img-b.photosight.ru/4e1/3490276_large.jpg


Една вметка все пак ще си позволя - горната фотография в момента е претендент за фото на деня във Фотосайт-ру. Там тази позиция се определя чрез платено гласуване (смс), а не от сбора на точките, доколкото ми е известно.



Публикацията е редактирана (11-11-09 16:32)
 Re:
Автор: minolta9   
Дата:   11-11-09 16:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re:
Автор: boll   
Дата:   11-11-09 17:09

Лелее, ако пуснете платено гласуване с СМС за първа страница, пари ще съберете Бони!
 Re:
Автор: minolta9   
Дата:   11-11-09 17:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re:
Автор: мара   
Дата:   11-11-09 17:45

темата за субективността на обективността се изчерпа още със сътворението на света[smilie5]
 Re:
Автор: minolta9   
Дата:   11-11-09 17:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re:
Автор: Cyclon   
Дата:   11-11-09 18:07

Аз споделям мнението на (serjy) за идеята за боксчетата. Може би така ще е по-добре да се направи. Идеята е готина.
Самият автор ще има напредстава какво е постигнал и какво му липсва в снимката. Мисля че съм виждал подобно (точкуване) във фотографски сайт.[smilie24]
 Re:
Автор: nositel   
Дата:   11-11-09 19:42

serjy, Cyclon [smilie24]
Това може да е само плюс! Другите приказки за оценен, недооценен...

 Re:
Автор: pacolon   
Дата:   11-11-09 23:12

Разгледайте номинираните за "полезни" коментари. Всеки иска да бъде харесван, но някои просят. Това най-малкото е глупаво.
Преди няколко месеца беше отнет Б рейтинга на няколко автора заради "търговия с гласове". Те не ми бяха направили такова впечатление. Тези които се натрапват с лицемерното си поведения се кротнаха за малко, но се развихрят пак.
Не става въпрос за точки. Дава се лош пример на младите.
 Re:
Автор: geokar   
Дата:   12-11-09 00:21

И за това ли се измисли рейтинг? Състезанието продължава![smilie10]
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   12-11-09 00:40

Абе това с рейтинка си е м.....
Тук хората качват за да им хвалят снимките. Направих си малък експеримент. Цвъкнах злато, но си позволих критика:
https://photo-forum.net/i/1172602&CATEGORY_ID=3

коментар 25. Забележете реакцията на автора. Мисля, че не съм нарушил целта, критиката да е добронамерена, нито целяща да засегне автора...
Абе смях. Кого залъгваме не знам [smilie18]
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   12-11-09 00:42

serjy, о царю на портретите и голото тяло

моля те мини за малко критика и през моя профил [smilie11] [smilie5] [smilie10] [smilie18]
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   12-11-09 00:46

Абе как бе моля ти се, немам ни жълта книжка ни право на 4 снимки. Немам право на критика [smilie19]
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   12-11-09 00:47

не ги слушай бе, щом имаш апарат можеш да критикуваш всичко [smilie24] [smilie10] [smilie5]
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   12-11-09 00:51

Ейй мноо себични тия бета [smilie18]
Гоше ко викаш, по-добре плюсчета и удивителни да си пускам, така се допринася най-много за фотографията [smilie18]



Публикацията е редактирана (12-11-09 01:03)
 Re:
Автор: Breach   
Дата:   12-11-09 03:02

Според мен проблемът е в това, че понякога се губят добри снимки (от към рейтинг) просто, защото няма кой да ги види - пример - една снимка с Представяне Х точки - същата първа страница 20х Х точки. При всички положения не може да се правят изводи на база това е по-добро от онова на основание точки... Мисля, че 'последно качени' все пак точно за това съществува и рано или късно човек започва да дърпа 'трафик' заради наложено име или просто защото прави по-добри снимки или са по-харесвани от общността. Доколко може по-добре да се представят произволните снимки не знам - мисля, че е направено доста по въпроса. Аз лично качвам, за да видя кое/как се харесва на хората - с леки изключения мисля, че ефекта се постига.
 Re:
Автор: geokar   
Дата:   12-11-09 10:23

В края на краищата се стига до един и същи извод при тези теми - винаги и навсякъде - при всички (без изключение!) подобни сайтове рейтинга в никакъв случай не е сигурно мерило за качеството на една снимка, той е просто игра и зависи от много извънквалитативни компоненти - време на качване, връзки, място в йерархията (тук някой предлагаше кастовостта да се засили по подобие на фотосайт.ру - нещо, което би довело само до по-голяма себичност и избиване на комплекси, което и при трите, съществуващи вече касти си е достатъчно, според мен). Към това се добавя и факта, че всеки, хванал апарат в ръка започва автоматично да има собствени възгледи за изкуството фотография и да ги налага на другите. Ами така е и нищо не може да се направи по въпроса - случайни работи понякога изплуват на върха, ценни потъват в архива. Вчера един колега се оплакваше в култа, че работата му (там) е недооценена, а тук, видите ли, е на първа страница. Много ми се иска да вярвам, че не помпането с фалшиво самочувствие и избиването на комплекси е целта на тези сайтове, не състезанието на всяка цена и със всички средства. Ако ще смятаме фотографията за изкуство, то нейната същност е несъвместима с подобно състезание, единствено точковите системи създават усещането, че тя е олимпийска дисциплина. От това тя губи, губим и ние, защото вместо да се опитаме да изразим себе си чрез нейните изразни средства, започваме волю-неволю да правим това, което се харесва (в случая - най-вече на Б-тата), да внимаваме кога качваме снимката и да се постараем да поставим достатъчно кръстчета (в случая - плюсчета) и чуденки под творенията на потенциално номинираните за Б с надеждата те най-после да ни забележат. А уж става въпрос за споделяне на фотографии и общуване чрез фотоизкуство - но общуване има само когато аз съм аз, а ти си ти, не когато и аз и ти се правим на той, за да може той да ни хареса и да ни подреди по височина. Тъй че моят съвет е - снимайте, пускайте и не се тревожете за оценката, тя при всики случаи носи елемента на случайност и субективност.
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   12-11-09 10:27

geokar, [smilie24] [smilie24] [smilie24]
 Re:
Автор: vladovg   
Дата:   12-11-09 10:52

И аз имам проблем с реитинга. Системно ме НАДЦЕНЯВАТ и получавам много точки за глупавите си снимки.Моля спрете да гласувате за мои снимки.И не на последно място понеже съм добър човек (субективна самооценка[smilie18]) моля всичките ми точки да бъдат раздадени на недооценените автори не са много но са от сърце [smile] - ако може повечето да отидат към автора на темата нищо че няма снимки в профила.
 Re:
Автор: steeens   
Дата:   12-11-09 11:50

Хубу де, тая снимка защо има такъв малък рейтинг Б?[smilie5]

http://212.36.3.59/site_pics/100/d_1255880916_vk0009.jpg



И изобщо не е ли като цяло силно недооценен автора?Много е хубаво че е на първа страница, иначе как щях да го видя?
 Re:
Автор: steeens   
Дата:   12-11-09 11:53

390/60???
https://photo-forum.net/i/1199795
 Re:
Автор: npelov   
Дата:   12-11-09 12:44

Ето как и направи реклама. Сега вече е 422/66 [smilie18]
 Re:
Автор: Alex-dan   
Дата:   12-11-09 12:47

В живота както и тук е нормално да работиш за името си и после името ти да проработва за теб. Всеки си има любими автори и е нормално да гласува за тях, както е нормално и не всичките снимки тези автори да са 100% шедьоври. Няма място за толкова сърдене според мен. И още нещо, тъпо е да снимаме само заради точките и това което се котира. В такъв случай целия ми профил щеше да е пълен с котенца, сатурирани пейзажи, и гадно жълто тонирани портрети задължително най-много на ф 1.4 [smilie18]



Публикацията е редактирана (12-11-09 12:53)
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   12-11-09 13:20

Хахде-хайде, за пускане на котенца най-много да отнесеш някой бан[smilie5] Пък портрет на 1.4 не съм виждал от бая време.
 Re:
Автор: мара   
Дата:   12-11-09 15:44

абе пускайте линкове ако нещо ви се струва недооценено, па нека ората си го разгледат и си го оценяват субективно. тва би била и единствената полза от такава тема. нещо като "представяне". и стига ривали. личното ми мнение за снимката на елриша е съвсем различно от на сержи, ма то затва хората са различни. и авторката също има право да са изкаже, което е и направила. и сичко е в рамките на добрия тон. така че споко.
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   12-11-09 20:18

Маро, за това предложих да се направи такава категория. Ясно е, че е трудно да се направи автоматизирана система за що годе обективно гласуване. Въпреки, че според точкуването, от въпросната серия на Елриша, тази с най-много точни определено си е и най-добра. Демек системата работи. Не съм целял с коментара си да се заяждам, нито да засягам някого. Написах какво ми бърка в очите. [shtrak]



Публикацията е редактирана (12-11-09 20:18)
 Re:
Автор: ugoali   
Дата:   12-11-09 21:00

Снимки, които си мислим, че са недооценени и е възможно да не са видяни от повече от половината от потребителите, да могат да се пускат на ново за гласуване след 60-тия ден от пускането им за гласуване (периода е примерен, или поне половин година) както , понякога, администраторите правят с някои такива снимки, които си заслужават да се видят на първа страница.
И идеята е не да се печелят повече точки, а защото имаме желание да се видят някои стари хубави наши фотографии и всичко това в нова категория с ограничения от една снимка на месец ( периода е примерен ) !
Успех!
Имам една-две ... така че чакам си категорията [shtrak]
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   12-11-09 21:02

Категория : Старо, но златно... може! Таман 3-4 пъти съм трила сичко у профила [smilie7]
 Re:
Автор: мара   
Дата:   16-11-09 09:16

ето тук една бая недооценена. според мен.

http://212.36.3.59/site_pics/156/2_1257438290.jpg


https://photo-forum.net/i/1210463&CATEGORY_ID=3


 Re:
Автор: krist   
Дата:   16-11-09 11:08

Сетих се, че има още един момент, който пречи в някои случаи - някои иначе страхотни снимки не стоят добре на тъмнейл особено, когато е направен автоматично от сайта, и когато имат дебело паспарту и яко дребен детайл, както е при пейзажите. Според мен е добра идея да се позволи качване на собствен тъмнейл от автора - тогава примерно може да се спести паспартуто в тъмнейла или дори да се увеличи само някой важен детайл от снимката.

ЕДИТ: свързано с горното: в настоящия скин на сайта сивото пространство около тъмнейлите е прекалено голямо и се пилее - би могло да се ползва с цел да се увеличат още малко тъмнейлите - това важи особено за квадратни снимки - те биват ограничени по вертикала първо, от което им се ограничава и хоризонтала и никога не могат да излязат на тъмнейл със същата ширина като снимки, пуснати без папарту.. Това на мен лично ми пречи, тъй като слагам обикновено паспарту само отгоре и отдолу и по тоя начин реалното съдържание на снимките ми винаги изглежда на тъмнейл по-малко от това на снимки без паспарту.



Публикацията е редактирана (16-11-09 11:12)
 Re: Недооценяването на снимки
Автор: corsuse   
Дата:   21-11-09 21:58

Не знам дали съм прав, но смятам, че някои от снимките ми тук : https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=PHOTOGRAPHER&uid=89929 са недооценени. Можеби защото в началото ги качвах в категория Личен албум (сега вече само с Представяне). Освен това след няколко часа те потъват на задните страници и остават невидяни от голяма част от потребителите. [smilie11] [smilie2]
 Re:
Автор: admin   
Дата:   21-11-09 22:02

Не, не си прав. Не са недооценени. Домашни котки и центрирани цветенца гледаме с десетки хиляди вече.
Ако смяташ, че си недооценен :
1. Изпрати потфолио.
Ако след това продължаваш да смяташ, че си недооценен:
2. Пробваш същите снимки на котки и цветенца в други подобни сайтове.
 

 Тази тема е затворена