Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Относно калибриране на обективи Сигма
Автор: alffastar   
Дата:   28-10-09 15:29

Здраейте :)
Скоро говорих с един фотограф-любител и той спомена, че при калибриране на обектив Сигма, се калибрирал не само обективът, но и тялото. Това на свой ред щало да доведе до евентуални проблеми с други обективи. Аз не мисля, че е така, но искам да чуя мнението на хора, които знаят как стоят нещата, защотот се замислям да си купя някой друг Сигма обектив :)
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   28-10-09 15:34

тоя "фотограф-любител" е предимно любител:)

виж темата за калибрация на Тамрон малко по-долу, там съм обяснил надълго и нашироко.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alffastar   
Дата:   28-10-09 16:03

d_ave, благодаря за препратката към детайлните ти и много полезни разяснения! Това, което не ми хареса като факт е, че ако рпи купуване на обектив забележа проблеми с фокуса, не мога да разчитам, че на всяка цена ще се 'излекуват' след калибрация, т.к. причината може да е и токлонение в самата изработка. Това до голяма степен прави закупуването на такива обективи въпрос на късмет дали ще се оправят само с калибриране, което не е добре :(

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   28-10-09 17:16

Ами реално погледнато ако ще купуваш нов, избирай такъв, за който да не трябва калибрация. ако е от базара - пробвай първо. като цяло гледай да вземеш бройка, за която да не се налага калибрация. ако опреш до калибрация, гледай да е с гаранция. иначе броиш 80 лв.
отклонения заради конструкцията като цяло са рядкост, проблема е в самата калибрация, защото изисква доста добро око и бая време за напасване. има много хора във форума, които са доволни от калибрацията. като цяла кофти калибрация в ИДС няма, има трудно постижима калибрация.
само да те предупредя - ако започнат да ти разправят, че тялото има нужда от корекция не се връзвай. най-добре им цъфни с една идеална 50-тка на 1.8 и им покажи, че не тялото ти има нужда от калибрация, а сигмата има нужда от повече пипане за да стане. в крайна сметка тук говорим за калибрация на обектива към тялото, а не на обектива и тялото едно към друго.
като цяло грешен фокус заради тялото е рядкост. също така не е и правило, че задължително трябва да ходиш да калибрират сигмата - може на късмет да попаднеш на читава. аз съм купувал 18-200 на доверие от форума и няма нужда от калибрация. преди няколко дни взех и сигма 10-20, която също е идеална и няма нужда от калибрация. имал съм и сигма 70-300, която е взимана пак от форума и тя също нямаше проблем. наскоро я продадох и човека не се е оплаквал от грешен фокус.
единствения проблем, който съм имал, беше с една сигма 28-70/2.8 на един познат, която обаче се оказа много трудна за калибриране. накрая стана въпреки всичко, така че не се притеснявай:) по-скоро се радвай, че има кой да пипне сигмата и да я калибрира тук.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alffastar   
Дата:   28-10-09 17:19

d_ave, благодаря за помощта :)))
[beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »