Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: Synthy   
Дата:   13-09-23 16:49

От известно време ме гложди един въпрос: може ли моноблок да се захранва от инвертор, свързан към акумулатор? Всъщност отговорът е: ако инвертора е с истинска синусоида - да, може. И сега въпросът ми е - какво ще стане, ако се свърже към инвертор с модифицирана синусоида? Дали ще продължи да работи нормално, колко време, изобщо ще работи ли...?

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: asahi   
Дата:   13-09-23 16:53

Доколкото знам ако моноблокът е с импулсен преобразувател не се нуждае от модифицирана или перфектна синусоида. Ако можеш да го отвориш погледни дали има традиционен трансформатор и ако няма хич не се притеснявай.

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: Synthy   
Дата:   13-09-23 16:54

Мога, да. Ще проверя и ще доложа (за протокола). Благодаря! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: lamerko   
Дата:   13-09-23 18:45

Моноблока си има собствен траф - не би трябвало да има проблем с правоъгълната (модифицирана) синусоида. По-големия въпрос е колко му е пусковия ток - добре е да имаш инвертор с поне двойно по-голям капацитет.

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: baron_barbaron   
Дата:   13-09-23 23:59

Малко размисли по темата. Моноблокът се захранва с траф на входа, или с импулсно захранване. Ако е с траф, не му дреме особено каква ще е синусоидата. Ако е с импулсно без PFC може да се захрани директно дори на DC, ако е с active PFC (което е много малко вероятно) ще е иска AC и ще е капризен на синусоида.

Проблема обаче е другаде... Автомобилните инвертори ( тия малките преносимите ) не могат да работят с чак такива мощности каквито са пиковите на моноблока. И резултата ще е думнали мосфети и/или механично прекъснат електрически проводник в трафчетата в инвертора [smilie5] .

Сега давам още една тема за размисъл. В Австралия, вече изграждат системи в домовете си директно на DC, защото разчитат в много голяма част на фотоволтаици по покривите си, а уредите са с импулсни преобразуватели. Тези импулсни преобразуватели най общо казано първо изправят тока, след това посредством DC-DC (step down converter) намаляват изходното напрежение и го филтрират. Малко по-сложно е де, но няма нужда от детайлите. Та те са си преценили, че няма смисъл веднъж да го къдрят тоя ток, после пак да го изправят. И така просто премахват две излишни звена от системата.

Търси се общото между моноблока и DC системата. Може би и от моноблока може да се премахне излишното звено ? Още една подсказка GODOX AD600 и други подобни.

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: asahi   
Дата:   14-09-23 00:06

Нека да е сложно:

Според "БДС EN 50160 - Характеристики на напрежението на електрическата енергия, доставяна от обществени електрически мрежи" коефициентът на нелинейните изкривявания на синусоидата THD не бива да превишава 8% (стр. 4) .
Производителите на pure sine inverters държат техните изделия в границите 3-5%.
THD на модифицираната синусоида е към 48%. Ако има филтри може да се намали. На фона на спадащите цени на електронните компоненти филтрите с индуктивности и кондензатори се оказва скъпи и затова не ги слагат много-много. Инверторите с модифицирана синусоида се ползват там, където бюджетът има значение, а захранваните устройства не са претенциозни към формата на захранващото напрежение.
Високото THD означава наличие на хармоници на основната честота. В енергетиката те са нежелани.

Класическият мрежов трансформатор с метален магнитопровод и намотки е сметнат за честота 50 Hz. За американските - 60 Hz. При преминаване на токове с по-висока честота се повишават загубите в магнитопровода и той започва да грее. КПД намалява и трансформаторът става неефективен, понякога опасен. Поради тази причина не може да се каже, че не би трябвало да има проблем с модифицирана синусоида. Обратното - трябва да се каже, че има проблем и да се изследва/установи колко голям е той.

Импулсните захранвания могат да работят с всякаква форма на захранващото напрежение. Могат да работят и с право напрежение, стига да са взети мерки за ограничаване на пусковия ток.


Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: baron_barbaron   
Дата:   14-09-23 00:27

Да тези подробности съществуват и да не са маловажни. Но без да съм ги изследвал мога да заложа стек бира, че мрежовия траф (колкото и некачествен да е) ще надживее инвертора ;) Съвсем наскоро ремонтирах инвертор умъртвен по сходен начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: mihalo   
Дата:   14-09-23 01:19

Моноблокът трябва да си има бушон някъде по корпуса за подмяна. За колко ампера е ще ти даде представа за пиковия ток. Инвертора е добре да може да го осигури. Качеството на синусоидата... ами те предполагаемо са проектирани да вършат някаква работа все пак. [smilie3]

Въпросът ти е с "повишена трудност".[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: baron_barbaron   
Дата:   14-09-23 01:31

Mihalo и двете ти твърдения са погрешни ;) Бушонът, както го наричаш има ниско бързодействие, а пиковият ток често пъти надвишава десетки пъти стойността на "бушона", и за това го наричат пиков, защото е за много кратък момент. Той се мери, не се гадае по бушони, по боб, по скорост на вятъра. А автомобилните инвертори трудно биха издържали голямо претоварване дори за кратко. И ти предплогаш да вършат работа, но те вършат работа да си захраниш, лаптоп, лампа, вентилатор... Освен всичко повечето имат едно пищящо нещо в тях. Помисли то защо е там и кога пищи.

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: mihalo   
Дата:   14-09-23 02:12

Не мога да не се съглася с теб, забележките ти са напълно резонни... като изключим боба и скоростта на вятъра, но... знаеш ли, някъде бях чел, че пиковите натоварвания много зависят от времето. Да речем един обикновен светодиод с препоръчителен работен ток 15 милиампера може да издържи и ампер за милисекунди преди прехода да прегрее. Има и други фактори - време на въздействие, температура... Хайде да не бъдем прекалено формални! Процесите не се описват добре само с няколко изречения.[smilie25]

Аз нямам инженерно образование, Ти имаш ли по специалността?


Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: asahi   
Дата:   14-09-23 08:14

Продължителността на зареждането на кондензатора на моноблока надвишава поне 20 пъти дължината на периода на захранващото напрежение. Тук не може да се говори за импулсен ток.

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: iasen2   
Дата:   14-09-23 10:21

Всеки цифров мноноблок няма никакъв проблем да се захранва даже и с постоянно напрежение и с каквото му сложиш в рамките на 150-250 волта. Веднага на входа на захранването има изправител с кондензатор. После следва ШИМ стабилизатор

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: baron_barbaron   
Дата:   14-09-23 10:45

По-интересно е в какви диапазони е напрежението след ШИМчето. За някои моноблокове може да се окаже, че батерията която ще захранва инвертора е близка по напрежение до изхода на ШИМ. Което ще ги направи излишни и двете. А оловна батерия със сигурност ще понася доста по-добре моментни големи токове.

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: asahi   
Дата:   14-09-23 12:08

Функцията на този ШИМ е да зареди кондензатора с много импулси в щадящ режим до определеното от потребителя напрежение, което е еквивалентно на енергия (J) или GN. Този метод освен точен е и енергоспестяващ.

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: baron_barbaron   
Дата:   14-09-23 13:07

Това е друг ШИМ. Импулсното захранване също е базирано на ШИМ. Точно него соча за излишен компонент, ако то трябва да осигури сходно напрежение с батерията. Този който определя колко да се зарежда кондензатора е съвсем отделен. И разбира се тук сега си разтягаме лукуми и си приказваме за въображаем моноблок, а питащия вероятно има предвид конкретен с марка и модел. Който може и да е изпълнен по различен начин от този който ние си представяме.

Сега пак давам пример от реалния живот с някакъв безименен моноблок на мой познат. Зареждането на кондензатора ставаше посредством комутиране на DC шината веднага след първия грец и входния кондензатор. Обратната връзка беше през делител към операционен усилвател, с аналогов референт/потенциометър.

Ако изпълнението в случая на Synthy е сходно, то без импулсното едва ли ще се получи, защото няма кое да повиши напрежението. Но пък аз имам AD600BM (не съм го разглобявал и не знам точно как работи) който все пак използва газоразрядна лампа и е на батерия по спомен 12V. Значи в него има все пак повишаваща верига.
Без да знаем конкретното изпълнение, си приказваме малко напразно. Единственото което мога да кажа на 100% е че инвертора ще е слабото звено.

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: Konstantinov   
Дата:   14-09-23 18:58

По долу съм дал предписания на производители отнасящи се до гаранцията на юпс онлайн със истинска синусоида и двойно преобразуване и на инвертори- около и над 1000 лева.

Номиналната мощност на устройството трябва да е с 20-30% по-висока от мощността на консуматора при активен товар (нагреватели, електрически фурни, пещи, печки, лампи с нажежаема жичка и др.) Това се налага поради високия пусков ток на товарите. При включване на товара и при повторни кратковременни режими, натоварването за кратък период превишава значително номиналните параметри, посочени в техническите характеристики на товара.

Когато устройството се използва в комбинация с консуматори с индуктивен товар, мощността трябва да е с от 3 до 5 пъти по-голяма от консумираната мощност на товара! (луминесцентно и флуоресцентно осветление, електродвигатели, помпи, климатици, хладилници и фризери и др.).

Когато устройството се използва при консуматори с капацитивен товар, избраната мощност трябва да е с от 5 до 10 пъти по-голяма от консумираната мощност на товара! (импулсни зарядни устройства, LED драйвери, импулсни захранвания и др.).

Осигурете достатъчно пространство около инвертора, за да може той да се охлажда и топлоотдаването да е нормално.

В случай, че не бъдат спазени тези предписания е възможно устройството да бъде претоварено и да престане да функционира, и съответно гаранцията няма да покрива повредата.

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: mihalo   
Дата:   17-09-23 02:23

Търсенето на Synthy
Дата:13-09-23 16:49
е за практично решение.

Не намирам все още нещо по-полезно от моята сметка "на пръсти" за ампеража на така мудния бушон. [smilie8]


Редакция: Паралелът с Бг мама, който си направих е некоректен и тук и там, та определено трябваше да го изтрия.

П.П. Зазяпваш се някъде, спъваш се... и се пребиваш като куче.



Публикацията е редактирана (18-09-23 02:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: mihalo   
Дата:   20-09-23 02:41

Няма да е некоректно някой да ми "нашока канчето"!


Пиша разни неща, но не знам доколко съм прав. Всеки диалог е добре дошъл.


Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: asahi   
Дата:   20-09-23 08:37

"Автор: mihalo
Дата: 17-09-23 02:23


Не намирам все още нещо по-полезно от моята сметка "на пръсти" за ампеража на така мудния бушон. [smilie8]"

Проблемът, който мислиш, че решаваш с твоята сметка "на пръсти" относно бавния предпазител, е несъществен към този момент. Мен ако питаш е и ненужен. Мощният моноблок може да се зареди и със слаб инвертор. Само трябва да му се модифицира изходната характеристика или да се въведе някакво токоограничение.

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   20-09-23 08:57

Преди 10тина години, събрах в буса, обикновен UPS, свързах го с две външни батерии, фотоволтаик на покрива и разцъквах 2 моноблока по 600w

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: asahi   
Дата:   20-09-23 09:39

Да не са били 600 джаула? Че е малко по-различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: baron_barbaron   
Дата:   20-09-23 10:14

Един от следните отговори е верен
- Светката си свети, инвертора е жив и всичко е ОК.
- Светката свети за кратко, изходните транзистори на инвертора също.
- Сетката светва само веднъж и се почва да се търси причината, вадят се бушони, проверяват се кабели, синхронизатори и става филм.
- Светката не свети, транзисторите светят отново за кратко.

Кой е верния, зависи от вида на захранването на светката, тока който тя консумира в конкретния случай (защото почти никога RMS напрежението не е 230V на изход на инвертора), качеството на инвертора и рзликата между реалната и написаната мощност на инвертора.
Както каза Asahi нещо трябва да ограничи тока, в момента на зареждане. Дали конкретната светка има това 'Нещо'... За сега боба дето го хвърлих казва, че това нещо са светещите транзистори.

Един от начините да се разбере резултата е като се огледат, обмислят тези фактори и до голяма степен може да се прогнозира точно. Друг начин е включваш, ако не гръмне пробваш.



Публикацията е редактирана (20-09-23 10:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Моноблок захранван чрез инвертор
Автор: mihalo   
Дата:   21-09-23 02:52

asahi
20-09-23 08:37


Не съм аз с "бавния бушон", отговарям само на предишно мнение.

Мисля, че защитаваме една и съща теза. Опитвам се обаче да дам някакво практично решение докато валят верни или не теоретични, следователно невъзможни за прилагане от неизкушени от формулата на Ом хора.

Като се замисля... бушоните са като хлебарките, има ги навсякъде, във всеки електрически уред, вкъщи, десетки в любимия автомобил...
направо не знам...
[smile]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »