Рекламирайте тук
ЗатвориРеклама в секции форуми и базар
Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.
За стандартната ценова листа и условия изпратете запитване до webmaster@photo-forum.net.
Моля, някой запознат с печатните техники, използвани в края на 19-век, да ме насочи, на какво точно съм попаднал. Става въпрос за репродукция върху платно на религиозна тематика - Мадона с младенец. Платното е с много финна структура, а от обратната му страна няма никакви следи от грунд. Подписана е с името на неизвестен италианец/ за мен/ и година 1880. В нета нищо не открих за него. Има и някакъв печат. Беше ми представена за маслена картина, но от пръв поглед си личи, че няма следи от четка, а боята е нанесена тънко, почти велатурно и равномерно. Нещо невъзможно според мен, ако е пипнато на ръка. Липсват полутонове, не се забелязва и растер. Много наподобява на нещо рисувано, но не е. Не знам как са стояли нещата тогава със ситопечата.
Легендата е, че пра дядото на X я купил от Италия. Предполагам, че тогава е била на сувенирна цена и ми е любопитно, каква е стойността на този вид печат в наши дни, като разбирам, че това може да е относително.
За сега нямам възможност да постна снимка, пък и едва ли би помогнало много.
Някой попадал ли е на нещо подобно? Чакам предположения и за печата
виждала съм подобни неща в разни църкви. в сопот мисля....за последно. не можаха да ми обяснят каква е баш техниката. дарявани са от енориаши, пътували из европа, или божи гроб. има и цветни литографии, ма им личи. дай няква снимка на тая вещ.
Те на запад рисуваните картини от неизвестни имена от 17-19 век струват смешни пари – какво остава за печатаните...Факт е че фабрично направените копия на картини са си доста стар бизнес, сега никой не обръща внимание на такива - виж в антиквариатите... 80те години от руската книжарница примерно си ги купувахме такива копия за да ползваме подрамниците с платното понеже бяха жълти стотинки и рисувахме върху шедьоври на Леонардо...
> Моля, някой запознат с печатните техники, използвани в края на
> 19-век, да ме насочи, на какво точно съм попаднал. Става въпрос
> за репродукция върху платно на религиозна тематика - Мадона с
> младенец. Платното е с много финна структура, а от обратната му
> страна няма никакви следи от грунд. Подписана е с името на
> неизвестен италианец/ за мен/ и година 1880. В нета нищо не
> открих за него. Има и някакъв печат. Беше ми представена за
> маслена картина, но от пръв поглед си личи, че няма следи от
> четка, а боята е нанесена тънко, почти велатурно и равномерно.
> Нещо невъзможно според мен, ако е пипнато на ръка. Липсват
> полутонове, не се забелязва и растер. Много наподобява на нещо
> рисувано, но не е. Не знам как са стояли нещата тогава със
> ситопечата.
>
> Легендата е, че пра дядото на X я купил от Италия. Предполагам,
> че тогава е била на сувенирна цена и ми е любопитно, каква е
> стойността на този вид печат в наши дни, като разбирам, че това
> може да е относително.
> За сега нямам възможност да постна снимка, пък и едва ли би
> помогнало много.
>
> Някой попадал ли е на нещо подобно? Чакам предположения и за
> печата
От обратната страна на добре грундирано платно не би трябвало да има следи от грунд.Ситопечат през 1880 ми се струва невъзможно, но не съм 100% сигурен.Дай снимки, ако може и макро детайл.Със сигурност ще помогне повече отколкото да си разказваме приказки.
Не храня илюзии, че е нещо ценно. Любопитството ми иде от това, как е изработено копието, защото да си призная не бях виждал репродукции от това време. Имам единствено предположение, че е ситопечат, но не съм сигурен. За това и питам. Картината не е у мен сега, но ще накарам собственика да я щракне и вероятно ще постна снимка.
Иначе руските книжарници ги помня, както и луксозните гланцирани хартии с образа на политбюро, на чийто гръб съм рисувал и аз. но тук говорим за друго.
Въпросният човек е разнасял "картината" по разни галерии, но там само повдигали рамене и нищо конкретно не му казали, пък ми се ще да му помогна да разбере, какво точно притежава, та барем се раздели с мераците да забогатее от нея. Но и аз до момента не съм му помогнал много, освен с констатацията че не е рисувана
Гледал съм такива големи 1,50х2 м. репродукции но бяха "руско прозиводство" от 19 век - върху платното е залепена хартия с въпросното копие но така фино е направено, че може да се разбере само от подкожушванията станали с времето и с лупа в ръка.
Ей голяма конспирация - голяма тайна...А ти сигурен ли си че е от 19 век защото съм гледал малките холандци и маниеристи така изфабрикувани, че се вижда фактурата от боята - на някои естествено до подписа пише че са от 17... година обаче отзад си имаше етикет с цена в копейки и "сделано в СССР 1954 г."
По принцип мен също ме интересува технологията ако някой знае нещо по въпроса - попадал съм и на български такива варианти от началото на 20 век, а може би и края на 19 век - портрети на възрожденци които очевидно не са рисувани но са на платно. Възможно ли е платното да се обработва с някаква емулсия и да се "прояви" по фотографски начин портрета върху него.
Не може да е ситопечат, там няма полутонове, такива се постигат с растерна решетка, която е с ниска линеатура и се вижда без лупа.
Ако не е живопис, най-вероятно е някакво менте, правено на мастиленоструен принтер.
kevi53, проверих за етикети. Цена нямаше ни в копейки, ни в рупии, ни в донги.
Поогледах и поста си - никъде не съм споменал, че съм идиот. Но разбира се, вие няма как да го знаете. Полутонове, също написах, че няма.Освен това разпознавам мастиленоструен, лазарен, офсет и прочее, от километър. Попитах обаче, дали някой е запознат с техниките за тиражиране, използвани в края на 19-ти век.
Мина ми през ума една мисъл за бромомаслено изображение, но тази техника навлиза във фотографската практиката по-късно - в началото на следващия век. Странно, наистина. Върху задната част на платното може да няма следи от грунд, поради това, че то е предварително импрегнирано, за да се нанесе баритен слой върху него. Ще ми е интересно да видя тази репродукция.