Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: J0R0   
Дата:   23-04-08 11:38

Първото нещо, което видях като стъпих на македонска земя беше това:

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/dfbm3158.JPG
http://joro.photo-forum.net/images/mk1.jpg


И малко по-натам друг надпис "Бугари, смъртта на Сандански ке биде отмаздена".

А, драскат ни редовно тук по стените, казва ми Спас Ташев, шефът на Българския културно информационен център в Скопие. Провокации, искат ние да им отвърнем.
Казвам му, че и във форумите доста такива неща се пишат. А той ми обяснява, че подобни неща ги пишат най-вече хора, свързани със службите на бивша Югославия, хора които искат да скарат Македония с околните държави и да и попречат на влизането и в НАТО и ЕС.
Обикновените хора нямат такова отношение към нас, ще видиш, успокоява ме. Но за съжаление все още службите на бивша Югославия дърпат конците в страната.


Нареждаме изложбата в градската библиотека, обстановката няма нищо общо със зала Средец в София, където беше показана за първи път. Доста по-тъмно е. Но това са реалностите. Спас ме уверява, че това е мястото откъдето минават най-много млади хора, студенти, ученици и доста хора ще я видят. Докато нареждаме снимките служителките отпечатват "превода". Няма как - ако не спазят протокола може да имат сериозни неприятности. Така примерно под оригиналното заглавие "Мост в Родопите" се залепя преводното "Мост у Родопите".


Гостите не са особено много, към 30-40 човека, но може и аз да съм разглезен от изложбите на Фото Форум, където се събират доста повече хора. Не съм си подготвил реч, затова импровизирам на място: "Здравейте, не ме бива много по речите, казвам се Георги Величков и съм администратор на българския сайт за фотография Фото Форум. В този сайт освен българите влизат и хора от чужбина. Има немци, италианци, англичани... но една от най-големите групи е македонската. Това е така, защото разбират езика, могат да комуникират свободно, да четат коментарите под снимки и темите във форума. Това общуване и обмяна на идеи е добро и се случва лесно в интернет, където граници няма. Пожелавам си по-скоро да дойде денят, когато Македония ще бъде приета в ЕС и тогава границите между нашите страни ще бъдат символични, вие ще можете да идвате свободно при нас, без визи и паспорти, ние свободно при вас - вие ще опознавате нашите природни красоти, а ние - вашите."
Ръкопляскат ми.
Директорът на библиотеката е малко смутен, казва че когато се кани чужд автор се полага преводач и пита дали има някой, който не е разбрал какво казвам. Ако има той веднага ще нареди да преведат думите ми. Никой не се обажда. Всички са разбрали.

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/oirl2368.JPG
http://joro.photo-forum.net/images/mk2.jpg



На коктейла отношението към мен е малко странно. Навремето в България, като дойдеше чужденец той автоматично се приемаше за "голяма работа", а този който се докосне до него или поприказва с него автоматично ставаше и той "голяма работа". Та, нещо подобно е. Трябва да изслушам разни пресилени хвалебствия по мой адрес, което ме смушава. А още повече ме смущават хората, които ме мислят едва ли не за министър на културата - канят ме в Босилеградско, Охрид, Струга... искат от мен да правя там български изложби, да организирам изложби на техни фотографи в България, да правя съвместни културни проекти, изобщо аз да направя нещата, които те искат да се случат при тях... Доколкото мога обяснявам, че такива мащабни начинания са твърде големи за скромната ми личност.
А веселият момент, който няма да забравя - към мен се приближава един фотограф-любител (както се представи) и ми задава въпроса:



С КАКЪВ АПАРАТ СНИМАШ, ДИГИТАЛЕН ИЛИ ПРОФЕСИОНАЛЕН?



С дигитален, казвам, а той вади от джоба си някакво Касио и вика, еми и аз снимам с дигитален, ама не знам защо не се получава...


Скопие не е много голям град, обикалям центъра няколко пъти следобяда, а вечерта сядаме с моите домакини в една квартална кръчма. Повечето кръчми в Скопие имат подобен вид - ретро и уютни, като от 60-те години. Сервитьорът е един за цялото заведение. По едно време на съседната маса сядат двама. Усещам някакво забързване в келнера. Знаеш ли кои са тия, пита ме Васко, и понеже естествено не знам, обяснява - това са бившия министър председател и бившия шеф на парламента.

Хотелът ми е точно срещу Гръцкото посолство. Не съм виждал по-охранявана сграда. Бариери от двете страни на улицата, БТР-и, два взвода въоръжени до зъби войници, само бодлива тел дето няма... Гърция е враг номер 1 (всъщност не знам, може и с Албания да си делят това място). Вечерта гледам ТВ и се опитвам да схвана защо.
По всички канали тече едно и също - Гърция предлага на Македония да налее няколко милиарда в инфраструктурни проекти. Да я подкрепи за НАТО и ЕС. Срещу това Македония да се откаже от претенциите върху името. Македонските политици един подир друг се надпреварват по всички ТВ канали да сипят огън и жупел към това предложение и да обясняват как те не търгуват с историята... Не съм сигурен дали така мисли обикновеният човек, че е по-добре беден, но горд потомък на Ал. Македонски, отколкото нормално живеещ европейски гражданин.

На другия ден обикалям из Старата чаршия. Снимам. Бил съм тук преди няколко години. Нещата са се попроменили. Повечето дукяни вече са албански. Изобщо не е трудно да се види, че албанците са доста по-предпиемчиви, по-богати, по-отворени към света. Всякакви павилиончета, бюреци, цигари, бръснарници... изобщо почти цялата дребна търговия и услуги са доминирани от албанците. Изживяват своето възраждане.
Македонците пък са масово безработни. Казаха ми някаква цифра от рода на 40% безработица в страната. Запознах се с мъж на 40 години, който получава пари от родителите си и не е работил нито един ден, защото няма работа за него, човекът е интелигент... Разбира се, просяците, които са на всяко кръстовище, също са албански.



На пазара снимам търговци на тютюн, а едни от съседната сергия ми подвикват
- Од каде си, бре?
- Од Бугария - викам.
- Бе, яз ако викнем зет ми, ке те фане и ке те скърши...
- Защо? - не разбирам.
- Па защо сликаш и после - у бугарските вестници, как продаваме контрабанда цигари.
- Яз не сликам новинарски, а туристички - обяснявам им, обаче виждам с какво недоверие гледат към апарата ми, явно размерите му ги смущават, затова добавям - през куро им е на бугарските вестници кво продавате тука.
Това последното ги успокоява, стават по-разговорливи.
- Как ти е името?
- Георги.
- Ти пичкар ли си бе, Гьорге?
- Епа като ме гледаш таков, ти как мислиш?
- Има ли убави пичета у Бугария?
- Па лоши у Бугария нема. Сите са као Анджелина Джоли. Коя от коя - по-убави.
- Малииииии... - вият и двамата от радост и се наточват. - Сликай ни тука, назе. Па после покажи снимката у Бугарско, може некоя да ни ареса... Да се оженим за некоя бугарка...
- Кво ке ти ареса, погдени се къв си див селянин - обажда се втория, докато ги снимам.
- Ке ви пущим у интернет - казвам им аз.
- Верно, ебаваш ли се? - съмнява се дивият селянин?
- Не се ебавам, чесно слово - обещавам им аз, прегръщаме се, тупаме се по рамената и се разделяме като първи приятели. И ето


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/tmzg7760.JPG
http://joro.photo-forum.net/images/mk3.jpg



ИЗПЪЛНЯВАМ ОБЕЩАНОТО


(ако некое бугарско пиче ги ареса и сака да се ожени - може да ги намери на пазара до Старата чаршия)





Този разговор ме впечатли, не бях водил подобен от времето като служех в армията.
Споделям го по-късно с Васко, а той ми разказва, как преди две години най-тиражния им вестник излязъл със заглавие на първа страница

200 000 ПЕДЕРИ У МАКЕДОНИЯ

Имат големи проблеми в общуването между половете, казва ми Васко, много сексистко общество са, пълни с предразсъдъци и комплески. За да се запознаеш с някое момиче трябва някой друг да те запознае... Затова чужденците много вървим тук. На Васко може да му се вярва в това отношение, женен е за македонка. Разказва и други интересни истории, но не са за споделяне.
А албанците - питам го?
А, не, те нямат такива проблеми, те повече ходят по света...

Като стана дума за ходенето по света, отворям разговор за визите.
От една година визите за македонци за България са безпланти. Но се вземат доста трудно, с цената на много чакане, разкарване и унижения, ела утре, ела вдругиден... Гръцките са 65 евро, но ги получаваш точно на часа и с поклон.
Това е така, защото в Македония екипите обслужващи БГ посолството са там почти по наказание. Който се издъни някъде по света, като последна мярка преди уволнение от дипломатическия апарат го пращат в Македония. (Посланникът ни там е бившият военен, шеф на генщаба Михо Михов, малко странна длъжност за военен)... Говори се, че има и здрава корупционна схема за издаване на тия визи. Но така или иначе интерес явно има към България, за миналата година са издадени около 100 000 визи.

Интерес има, но информация няма.
В Македония български вестници няма, българска ТВ - също.
Спас Ташев ми каза, че отразяването на моята изложба в Утрински вестник било голямо постижение, защото по принцип те не били твърде отзивчиви към отразяване на събития свързани с България. А аз съм убеден, че информационното отваряне ще е това, което ще ни сближи.

Следобяд вали, аз се чудя какво да правя и приемам поканата на Спас да присъствам на едно от събитията, което според неговите думи ще разтърси Македония - представяне на дневниците на Кръстьо Мисирков. Изданието е отпечатано в България. На два езика е - български и македонски, използвани са архивите и на двете страни.
На представянето на тая книга е събран целият македонски елит - научен и политически, българският посланник, шефовете на архивите от страна на БГ и Македония и всички македонски медии накуп.

Мисирков е национален герой на Македония. Обявен е за личност на ХХ век. Легенда.
Няма авторитет, който да му се противопостави.
И изведнъж той навсякъде пише в дневниците си, че е български македонец.
Беше доста забавна гледка как тия мастити учени трябва да намерят обяснение на тоя "оксиморон" - български македонец.


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/onnp3146.JPG
http://joro.photo-forum.net/images/mk5.jpg


Да признаят, че двата народа са много близки, че мнозина са се определяли като българи, но през времето на комунизма 20 000 македонци са били разстреляни за това, че са дръзнали да се нарекат българи, а 150 000 са били пратени по лагери.
Това явно се признава за първи път, защото предизвика бурни реакции в залата.
По едно време гледам влиза Иван Кулеков и снима с една камера.
С Иван се познаваме, беше ни курсист в курса за начинаещи (чудя се какви ли са му били мотивите да се запише, защото е добър оператор и журналист, дано да е научил нещо полезно)


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/pnrs5795.JPG
http://joro.photo-forum.net/images/mk4.jpg


Приближавам се зад гърба му и с възможно най-строгия си тон му викам "Де бре бугарино ньеден, що сликаш без позвола". Първите секунди ме гледа стреснато, после ме познава и се разсмива. Питам го дали е дошъл за специално за събитието, не щял да прави филм за българите в Македония. Попаднал случайно на това.
Навън вече на коктейла идва при нас един човек, явно познава Иван, тупа го по рамото, поздравява ме и мен, казва, помниш ли ме, бях на изложбата ти вчера. Смътно го помня. Е, казва, вие българите направихте десант тия дни, бре, поне елате официално, да ви срещнем с китки и бъклици. Смеем се.

Обаче не е смешно.
Македония има много сериозни проблеми. От една страна с албанците, които много мощно се развиват, от друга с управниците си, които на думи са за ЕС, но на практика правят всичко възможно да задържат страната в сферата на влияние на Сърбия (и Русия) и да скарат населението и с всички съседи. От трета страна (и най-вече) със собствените си заблуди и предразсъдъци, които трябва да преодолеят.

И мисля, че тези хора в голяма степен имат днес нужда от нашата морална подкрепа.
Имат нужда най-вече от информация, от толерантно отношение и от разбиране на проблемите им. А не от подигравки и заяждане и обиди на исторически теми.
Защото повечето от тези хора ни чувстват близки и ги боли, когато тук се подаваме на евтини провокации и реагираме първосигнално на надписи като този, с който започнах.


Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: charm   
Дата:   23-04-08 11:47

Ех Жоре! [smilie24]
Много мисли ми текат след прочетеното, но предпочитам да си затворя очите и да се пренеса в случките ти :)

Благодаря! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: PiToMeN   
Дата:   23-04-08 11:51

[shtrak] [beer]

На есен се надявам и аз да отида за пръв път в другата България :)

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: kaiser.soze   
Дата:   23-04-08 11:53

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: Императорът.   
Дата:   23-04-08 11:55

На Македониа со либоффффф... ще умра от кеф, когато шиптърите почнат масово да ги "любят"... [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Албанците по ги уважавам - диваци са, ама няма подлост в тях - на шиптърът подадеш ли му ръка, покажеш ли, че си му приятел, главата си ще даде за тебе. А тия етнически българи, вече са напоени като сюнгери със сръпската отрова - няма лечение за тях.

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: matataupa   
Дата:   23-04-08 11:59

Хубаво разказче[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: Safira   
Дата:   23-04-08 12:23

БРАВО!само това ще кажа!наистина обширна тема,наистина важна,евала!и аз благодаря за разказа [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: boreto   
Дата:   23-04-08 12:28

Жоро!

[smilie24] [smilie24] [smilie24]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: stoychev   
Дата:   23-04-08 12:30

Много интересно, хубаво разказваш! [smilie24]
Желая ти много успехи за в бъдеще!

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: Императорът.   
Дата:   23-04-08 12:31

Иначе Жоро вярно показа разказвачески способности, бравос.

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: vladomatev   
Дата:   23-04-08 12:45

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: emmmo   
Дата:   23-04-08 12:48

Браво, Жоре! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: kirile   
Дата:   23-04-08 13:02

абе верно разказва по-добре от колкото снима

браво, Жоро [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: J0R0   
Дата:   23-04-08 13:17

kirile [smilie9] [smilie9] [smilie9]

Таман си повярвах, че съм именит фотограф и ти ме свали на земята, бива ли така.




[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: IvoZafirov   
Дата:   23-04-08 13:44

Браво Жоре! Право думаш за македонците.

Баща ми има едни приятели - душа хора са и никога не съм чул и една дума да обелят за истории, езици и различия.

Ама има много заблудени овчици, а както и ти сам казваш и много мърша.

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: mguergov   
Дата:   23-04-08 14:11

Благодаря за чудесния разказ!

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: PolarBear   
Дата:   23-04-08 14:16

Чудесен разказ, Жоро.
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: Минко   
Дата:   23-04-08 14:23

евала Жоро[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: halva   
Дата:   23-04-08 14:40

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: volokin   
Дата:   23-04-08 14:43

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: black_swans   
Дата:   23-04-08 14:44

чудесен репортаж, изчетох го с наслада [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: black_swans   
Дата:   23-04-08 14:45

а онези двамата с цигарите са си албанци отсекъде [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: skaishev   
Дата:   23-04-08 14:56

[smilie24] [smilie24] [smilie24]
Браво

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: vizioner   
Дата:   23-04-08 14:58

Браво, Жоро много хубаво написано![smilie24]...само дано да не се налага да заключваш темата! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: slr   
Дата:   23-04-08 15:06

Браво Жоро за пътеписа[smilie24]

Тъжен,смешен и реалистичен[smilie8]

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: alsash   
Дата:   23-04-08 15:28

Браво J0R0...изпълни ми душата ![thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: equinox   
Дата:   23-04-08 15:36

[smilie24] мерси. много добро наистина. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: kalinari   
Дата:   23-04-08 15:56

чудесен репортаж[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: svetalcho   
Дата:   23-04-08 16:07

Понеже бях преди една седмица в Струга и Охрид мога на 100% да подкрепя думите на Жоро [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: tan4o   
Дата:   23-04-08 16:10

[beer] [shtrak] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: tupan   
Дата:   23-04-08 16:34

Браво.Вълнуващо и честно.

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: bdin20a   
Дата:   23-04-08 18:32

ЖОРО-[smilie24] [smilie24] [smilie24]

И нещо за Мисирков-http://news.ibox.bg/news/id_1918125895

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: Safira   
Дата:   23-04-08 18:33

http://news.ibox.bg/news/id_1918125895


Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: crazyhorse   
Дата:   23-04-08 19:00

[thankyou]
Браво!
...но май kirile е близо да истината...

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: asahi   
Дата:   23-04-08 19:15

Ще стоплим водата, ама няма да е лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: Стефан   
Дата:   23-04-08 22:04

Страхотен репортаж [smile] [smilie24]
Ако може и малко повече снимки да покажеш [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: korn   
Дата:   23-04-08 22:57

Браво за темата! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: brutas   
Дата:   23-04-08 23:10

Страхотен репортаж/пътепис [smilie24]
Четох с интерес. Поздравления [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: fotorafi   
Дата:   24-04-08 04:01

[smilie24] [shtrak] Желая ти успех!!!!!!!!!!!


Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: alz   
Дата:   24-04-08 06:36

БРАВО !!![smilie24]
Това заслужава да бъде внимателно прочетено.
1. Защото е чудесно написано.
2. Защото е интересно за много хора,на които предците произхождат от места,които днес за съжаление са в съседна нам държава.
3. Защото съдържа интересни неща,които по редица съобръжения,в т.ч. и политически,не биха могли да бъдат публикувани в медиите.
4. Защото усилията,които са били положени за осъществяването на тази изложба са напълно оправдани.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: fotocolor   
Дата:   24-04-08 10:51

Жоро-браво.
Описал си самата действителност която е там в момента.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: lokole   
Дата:   24-04-08 15:13

Наистина интересно! Най-малкото защото повечето бьлгари си искат Македония, но не са се замисляли дали искат македонците. А двете неша не могат да се разделят. Никой не се замисля трябва ли ни тяхната безработица, и техните албанци. Или най-общо казано - техните проблеми.
Имаме нужда от много трезв поглед вьрху вьпроса Македония. Засега емоциите засенчват всичко.
Историята има своя логика. Не подценявайте това!
Биологичната сила винги надделява. А в момента тя е на страната на албанците.
Както тук биологичната сила е на страната на циганите.
Добро или лошо - това е факт!


Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: blueskyy   
Дата:   24-04-08 16:30

[smilie24] [smilie24] [smilie24] както се казва: "обективен" репортаж!

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: GM   
Дата:   24-04-08 18:38

black_swans написа:

> а онези двамата с цигарите са си албанци отсекъде [smilie7]
Точно така....с тези големи носове и червендалести лица...всички си приличат[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: inamalina   
Дата:   25-04-08 02:54

Ех..как да не се омъжи човек...поне няколко пъти:))за Балканец?!.....Тъжното обаче е,че въпреки дълбоката ми убеденост ,че сме един народ преживял време "разделно"...искам всичките ми деца да се пъчат,че са Българчета,а не нещо друго..дори то е пак същото ,ама от Македония.
Браво за репортажа!


Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: Grandpa   
Дата:   25-04-08 03:12

Евала, Жоро![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: tnt   
Дата:   25-04-08 07:27

[smilie24] [smilie24] [beer] [beer] [beer] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: bassilio   
Дата:   25-04-08 18:08

Поздравления! Чуден пътепис! И аз горе-долу същото видях преди година ... дори май, покрай тази истерия с името, нещата са загрубели още повече [smilie2] Поне гръцкото посолство не беше под такава обсада [smilie3]

Случайно да си бил отседнал в хотел "Лаки" ? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: J0R0   
Дата:   26-04-08 10:25

Да - в същия [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: Damayanti   
Дата:   07-05-08 09:22

Беше ми изключително приятно да прочета написаното :) Имаш дар слово :)
Желая ти успехи!!!

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: ivanov_id   
Дата:   07-05-08 10:10

Добър опит за репортаж [smilie24]

Стилът ти е оригинален и завладяващ.

Оформлението куца, но това е поправимо.

Според мен, основните недостатъци са:

1. Липсва увод - трябва да започнеш със заглавието, организаторите, целите, идеята, съдържанието и участниците в изложбата, илюстрирани със снимка №2 (по реда, в който си ги представил)

2. Чак след това може да представиш и "другата гледна точка" - провокациите и снимка №1.

3. После обиколката в Скопие, недоверието на обикновените хора и начина, по който си го преодолял.

4. След това коментара на Спас Ташев, но не само за провокациите, ами и за града, хората, и т.н.

5. Мисирков

6. Кулеков

7. Заключение - добър опит, но има какво още да се желае. Първо, забравяш за 1 л. ед. ч. (т.е. "Аз"). Второ, много внимателно с 1 л. мн. ч. ("Ние") - веднъж, най-много дваж. Трето - заключението трябва да се основава ИЗЦЯЛО на поднесения материал; в твоето липсват съществени елементи от изложението и има такива, които не произтичат от дадения текст.

Според мен, абзацът с педерастите и комплексите е напълно излишен, защото сериозно уронва престижа на южните ни съседи. Ти как би се почувствал, ако някой напише същото за нас?

Ако беше дал това за отпечатване, щяха да го публикуват, но трудно щеше да си го познаеш - редакторът щеше да сам да си напише увода и заключението, и да си подреди изложението според моята или друга подобна схема, а не като теб.

За така представения материал, но с повече и малко по-добри снимки щеше да получиш около 100 лв.

Имаш талант да пишеш, но трябва сериозно да се потрудиш, ако искаш да го развиеш. Успех [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: J0R0   
Дата:   07-05-08 11:22

Това са просто нахвърляни впечатления във форум.
Ни най малко не съм имал за цел да правя продаваем репортаж.
Нито пък да показвам снимки от града.
Иначе знам как се правят продаваеми писания и снимки, вервай ми.
С това съм си изкарвал хляба доста време.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: ivanov_id   
Дата:   07-05-08 11:39

О-о-о, извинявай. Аз с най-добри чувства, щото това е прекалено хубаво за постинг, ама и не е съвсем като за печат... Но все пак е готино [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: ka   
Дата:   07-05-08 12:04

комплименти Жоро...
действително има любов, в това което си написал...
подкрепям и извода ти - толерантност и информираност.
дет се вика: Live and Let Live

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: kolov   
Дата:   07-05-08 14:00

[smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: r_iva   
Дата:   07-05-08 15:18

Да, разказът е чудесен и вълнуващ. [smilie24]

Искам да вмъкна тук няколко думи и за СЪРБИЯ.
Скоро отскочих за малко до там. Не беше минало много време от нашето признаване на Косово и МЕДИИТЕ ни съобщаваха за евентуални проблеми по границите, за отклонени ТИР-ове и т.н. За ТИР-овете не знам - вярно е, че за тях имаше голяма опашка на границата... [smilie11]
За нас преминаването на границата бе процес за минута... без никакви проверки и проблеми.

За обикновените хора искам да Ви кажа: посрещнаха ни топло и сърдечно. [smilie25]
Повечето хора, с които разговарях, бяха идвали на почивка в БГ по няколко пъти и много им харесваше. Доста туристически маршрути споменаха, много наши природни и архитектурни забележителности знаеха.
За БГ винаги изказваха ПОЛОЖИТЕЛНО ОТНОШЕНИЕ. Изказват желание за съвместни проекти...

Защо проблемите между БГ и Сърбия се оказва, че са само в медийното пространство и при политиците... ? [smilie11]

И още няколко впечатления за сърбите:
Не се оплакват за пари и безработица... Ядосват се за неработещите предприятия и унищожената индустрия... Най-много се ядосват на АМЕРИКАНСКАТА АГРЕСИЯ над Сърбия, на БОМБАРДИРАНИТЕ граждански обекти - УЧИЛИЩЕ, ЦИВИЛНА БОЛНИЦА, ГРАДОВЕ... за загиналите деца и жени...

А първата и най-голяма разлика, която видях навлизайки в земите на Сърбия - навсякъде около пътя НА ПОЛЕТО РАБОТЕХА ХОРА, почти всяко второ парцелче земя се обработва. Като се огледам около пътя - винаги се виждаха поне 2-3 малки трактора...
Самите домакини ми казаха "Хората от индустрията отидоха на полето..."

Между другото, пролет е, време за земеделска работа, но в БГ видях само 1 трактор... !


Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: Todd   
Дата:   07-05-08 15:23

Ние сме само големи усти !!!! [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: equinox   
Дата:   07-05-08 15:36

Между другото, пролет е, време за земеделска работа, но в БГ видях само 1 трактор... !



Колективизацията, а след това и некъдърното връщане на земята си казаха думата. В Сърбия подобни простотии не е имало.

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: ka   
Дата:   07-05-08 17:21

Няма съмнение, че Югославия беше галеното дете на Студената Война: технологии и пазари от Запада + суровини от Изтока. Предимството им спямо нас бе особено видимо през '80-те. За мен е безспорно, че ако в началото на '90-те Югославия беше декларирала желание за членство в Европейската Общност (както ЕС се казваше тогава) щеше да е въпрос на 1-2 години за да са вътре и тогава границите между отделните републики във федерацията щяха да загубят смисъл. Вместо да си траят, обаче, те решиха да се разцепят със скандал, по Балкански.

В този контекст те (югославяните) бяха развили през '80-те(и още не са загубили) пренебрежително отношение към България и Румъния. Все още там (имам наблюдения от Сърбия и Хърватска) не могат да повярват, че Румъния и ние сме в ЕС, а те от вън. Сърбите особенно страдат. От водеща република в Югославия и лидер на Съюза на Необвързаните и безспорен икономически тигър в Европа загубиха всичко. Остана им само спомена. Затова и националистическите рефлекси са толкова силни. В Македония до голяма степен се репликира същата фрустрация. Да се надяваме, че времето ще им помогне да се излекуват.

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: something   
Дата:   20-05-08 23:06

Темата пак е актуална. [smilie24]
Тази вечер в Шоуто на Слави излъчиха филма на Кулеков.

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: IvoZafirov   
Дата:   20-05-08 23:18

Да. Видях го. Просто нямам думи. [smilie9]

Дребни и нищожни душици са сърбоманите в Македония - Македония географската област защото за мен такава държава няма. Няма и македонски език. Няма и македонска нация.
Ще ми викат те татарин и циганин. Не се ли виждат какви са нещастници и комплексари дето съвсем скоро албанците ще ги надупят здраво и ще им сцепят .....

За тяхно сведение: Моят прадядо Зафир Цветков, родом от Велес и живял в Куманово е бил комита и е милял за Македония.Преподавал е български език. Зафир Цветков е бил тормозен и малтретиран от сърбите затова, че е българин и че не признава македонската нация и не иска да е такъв и емигрира в България.
Така, че аз съм потомък на българин от Велес.

Не случайно има виц, че като изкъпеш македонец остава мръсна вода и чист българин...

ебаси и нещастниците [smilie9]

Съжалявам, но се нервирах ужасно

[smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]



Публикацията е редактирана (20-05-08 23:27)

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: Amigo   
Дата:   20-05-08 23:24

Македонскиот јазик - еден од столбовите наевропската цивилизација [cool] [smilie7]

2008 - ГОДИНА НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК
Јана Коцевска
Време, број 1292, 16.02.2008, понеделник, 18 февруари 2008


Прогласувањето на 2008 година за година на македонскиот јазик е голем чин, преку кој ќе се слушне историјата, меморијата, поетиката, мелодијата и непокорот на македонскиот јазик од Њујорк до Токио, од Москва до Пекинг, од Брисел до Лондон, од Париз до Киев и Букурешт, од Лисабон до Бразил, рече премиерот Никола Груевски на вчерашната промоција на проектот „2008 година - година на македонскиот јазик“. Со свечена програма, со промоција на книгата „Македонскиот јазик во глобалниот свет“ и со проекција на документарен филм посветен на историјата на македонскиот јазик, се одбележа почетокот на големата културна акција. Академици, писатели, амбасадори, политичари и црковни великодостојници го поздравија овој проект инициран од Владата на Република Македонија со цел да се подобри употребата на литературниот јазик во секојдневната комуникација, но и за популаризација и афирмација на македонскиот јазик во светот. Според Георги Старделов, претседателот на МАНУ, јазикот е еден од најважните елементи што го карактеризираат народот и е од голема важност за малите народи, кои се на жесток удар на големите јазични системи. - Голема и историска е јазичната мисија на Македонија во словенскиот и во европскиот свет. Овде, во Охрид, во нашите краишта, е создадено новото писмо и старословенскиот црковен јазик. Овде, кај нас, за првпат Господ прозбори словенски, овде еден народ, разбирајќи, почна да пее ширејќи ги своите букви, својот јазик и писмо, низ словенскиот свет - рече Старделов. Во годината на македонскиот јазик се вклучени сите научни, образовни и културни институции во Македонија. Во текот на годината ќе се организираат стотици настани: уметнички манифестации, предавања на истакнати македонисти, балканолози, слависти и уметнички имиња што пишувале за Македонија и за македонскиот јазик во своите дела. Според премиерот Никола Груевски, афирмацијата на македонскиот јазик е еден од патиштата што водат кон интеграција на нашата држава во европската заедница. - Од нас зависи дали ќе станеме дел од овие структури достојно како нација, чијашто култура и јазик се еден од столбовите на европската цивилизација. Од нас зависи дали ќе влеземе како нација со богата културна идентичност и свој рамноправен јазик - рече Груевски. Како дел од оваа интернационална културна акција се и проектите 130 томови македонска книжевност, објавување на меѓународната плејада на нобеловци од 1901 до 2007 година и научни дела од најпрестижните светски универзитетски центри, издавање на најавената македонска енциклопедија од МАНУ и четвртиот том од Толковниот речник на македонскиот јазик.
[cool] [smilie6]

мдааа...[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: Cristinel   
Дата:   20-05-08 23:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: Amigo   
Дата:   21-05-08 01:26

Албанците се точат за президент в Скопие
Кабинетът да говори езика ни, настоява Ахмети, който не знаел македонски


Албанец да е премиер, президент или председател на парламента на Македония. Това поиска лидерът на албанския Демократичен съюз за интеграция (ДСИ) Али Ахмети, съобщи "Утрински вестник". Но това не е всичко. Албанският език трябва да се използва като втори официален език в Македония, допълни Ахмети. "Това е и наша държава и нищо не трябва да пречи на Скендербег, албанското знаме и език. Македония има нова конституция и нова реалност. Няма да допуснем в държавата някой да бъде слуга, а друг - господар. Албанският език трябва да се използва и в правителството. Например аз мога да се конкурирам за министър, но не знам добре македонски", каза Ахмети. Той напомни, че през последните 17 години, откакто Македония е независима държава, албанец не е заемал ключов пост. В различни периоди е имало опити от албанските партии за възстановяване на поста вицепрезидент, който да се заема от албанец, избран заедно с президента. Бившият лидер на Партията на демократичния просперитет Абдурахман Алити (сега посланик на Македония в България - бел.ред.) се опита през 2000 г. да стане председател на парламента. Алити обаче изгуби битката от лидера на либералите Стоян Андов.
[cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: канювиги   
Дата:   23-05-08 21:29

Апела ми към хорато ,който са ходили в Охрид, Ресен ,Струга и предимно в Охрид .. Какво е положението та? Как са настроенията?

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: Arutha   
Дата:   25-05-08 00:32

Абдурахман Алити по принцип е пич [smilie24]

Преди две години едни лелки в Струга, като разбраха че съм българин ме нарекоха измет, друг дядка пък високомерно ми обясняваше, че тук са родени братя Миладинови... нещо което нямаше смисъл да ми казва.. знаех го по-добре от него [ezik]

Е, като видях едно красиво девойче от вардарския край в потока, позициите ми по темата се смекчиха, а други започват да стават все по-твърди [smilie19] Като се замисля любофффта винаги върши повече работа от омразата [smilie21]



Публикацията е редактирана (25-05-08 00:34)

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: asahi   
Дата:   25-05-08 22:03

Положението в Охрид и Струга е ОК. Като се държиш културно всички те обичат.

Отговори на това съобщение
 Re: --- ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ ---
Автор: Prakticar   
Дата:   26-05-08 21:51

Радвам се да видя, че в сегашния админ Жоро е останало нещо от някогашния Левент Мунчо.
[beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.