Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как се декларира фототехника на границата?
Автор: loveforever   
Дата:   27-06-08 17:41

Първо искам да поясня, че преди да реша да пусна тази тема вече изчетох всичко, което намерих по въпроса във форума, а също така и извън него. Обаждах се и в агенция Митници, говорих с хора занимаващи се с митническа обработка, но никой не можа еднозначно да ми каже каква точно е процедурата за даклариране на фототехниката, когато се напуска страната през външна за евросъюза граница(Сърбия), така че после на влизане съответния документ да послужи надлежно пред митническите власти.

Имаше препоръки за митническа декларация - ЕАД, за АТА-карнет за собственоръчно изготвен опис, който евентуално митничаря да подпечати ако му скефне или просто да не правя нищо и да се моля на влизане да ми се размине.

Миналия месец пътувах до Истанбул и на границата нашите митничари категорично ми отказаха каквито и да било декларации или документи, даже и паспортите не искаха да ни гледат. Казаха, че до 5000 евро стоки и пари не ги интересуват и ме пратиха да чета правилата, в които наистина се казва, че може да се носят такива суми пари, но техниката е стока и макар и да е на по-ниска стойност съгласно митническия закон за всяко нещо над 50евро (ако не бъркам) се дължи мито и ДДС.
Само аз си знам после какво ми е било на връщане.

Та затова питането ми е конкретно към хора минавали по този път напоследък (от март месец 2008г. насам) и успешно декларирали своята техника да споделят как точно го правят.

Благодаря ви предварително за отделеното време и внимание!

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: truly   
Дата:   27-06-08 17:53

Последно излизах със самолет извън ЕС и си писах декларация. Митничарите даже ми казаха "ха така, пиши, пиши... те тругите после ще реват...". На връщане естествено не ми потрябва, но не е лошо да я имаш. Последно с кола през Сърбия съм излизал преди две години и тогава пак попълвах същата декларация.
Според мен е по-добре да си я искаш на границата, едно зелено формулярче.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: matasel   
Дата:   27-06-08 18:17

Да, мисля, че това което казва truly, е пътя. Попълва се стокова декларация. Обикнновено искат да се пишат и номерата на апаратите, но това няма да е проблем за теб. Ако не искат да ти дадат - настояваш. Навремето имаше проблем и със сърбите за компютри (лап-топи) и ги записваха в паспорта, ама вече май това време отмина. Все пак ги питтай и тях.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: PolarBear   
Дата:   27-06-08 18:21

Толкова пъти писах вече...че и в Digital PhotoVideo в статията ми за снимане от самолет...

1. Няма нищо сложно или специално, най-обикновена митническа декларация се попълва на границата.

2. Ако искаш да не се мотаете много, направи си предварително опис. Ще го прикрепят към декларацията и подпечатат.

3. Изисква се деклариране по закон на предмети на някаква минимална стойност, преди време беше 100 УСД. И сега ще е нещо от този порядък. Това е леко безсмислено, защото така всеки часовник и ГСМ влизат в категорията, но за тях никой не обръща внимание, нали? Обикновено не обръщат внимание и на фототехниката, стига да не впечатлява с обем или брой обективи...но все пак законът изисква деклариране, което отнема 2 минути и не струва стотинка. Шансът да поискат декларацията на връщане е минимален, но нищо не пречи да я имате и да не миослите повече по въпроса.

4. най-хубавото е, че с тази декларация може да се оправите и при връщане от следващи пътувания. Ако тази техника веднъж е била декларирана на бг-митница като ваша, това ще се приеме от всеки митничар впоследствие.

Понякога самите митничари казват, че за твоята теника не трябва декларация. Да, но не се знае какво ще кажат тези, които ще са на смяна когатао се връщаш...

Аз имам митнически декларации за цялата си техника, които просто си стоят с години в джобовете на фоточантата или фотораницата ми. И съм забравил, че проблемът съществува

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: loveforever   
Дата:   27-06-08 18:26

Точно такава зелена декларация и аз съм попълвала преди години. Сега доколкото разбрах имало разни промени по процедурите и никой не споменава такива точно декларации (усъмних се да не са ги премахнали точно тези бланки).
Както писах по-горе преди месец на Капитан Андреево нищо не можах да попълня - изгониха ме дето се казва "като мръсно коте".

За да не се повтори случката сега ми се ще да си набавя нужната информация предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: PolarBear   
Дата:   27-06-08 18:30

Ами, възможно е, но не съм чувал. Последно си правих подобни пез миналия август. В сряда летя за Франция и ще проверя на летището как всъщност стоят нещата.

Нещо не ми се вярва да има промени, но ще проверя внимателно.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: loveforever   
Дата:   27-06-08 18:31

PolarBear, мерси за информацията!
Знам че пътуваш много и щом казваш, че има такива декларации по границите просто ще си искам и ще настоявам да ми дадат.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: PolarBear   
Дата:   27-06-08 18:32

Не знам...чакай, нека пак видя. Летях преди месец, ама пак за франция и въобще не се поинтересувах. Нека пак проверя, да не се окаже, че ми е остаряла информацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: loveforever   
Дата:   27-06-08 18:39

Ние тръгваме евентуално края на идната седмица, така че до тогава всяка имформация по въпроса ще ми е от полза.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: PolarBear   
Дата:   27-06-08 18:41

Ще си бъда тук в петък. Ще пиша какво съм разбрал.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: 3DFEN   
Дата:   27-06-08 18:50

Вчера бях на митницата по служба - освобождаване на стока. (аеро гара София)
Но ми направи впечатление, че много хора идваха за попълване на митн декларация. Става въпрос за частни лица. Явно пшри пристигане ги гепват митничарите и ги пращат за декларация. Една мацка декларираше някакви дрехи трябваше да плати около 80 лв ддс + 21 лв на момичетата, които правят декларацията. Потърпевшите попитаха каква е максималната стойност за която не се пише декларациа.
Отговорът беше - 22 ЕВРО . (Двадесет и две евро).

Та на въпроса. Опитай да намериш от някъде формуляр за деклариране на стоки, които ще сев върнат при влизане.
Попшълни го. А на Кап Андреево, си поискай пак. Ако не ти дадът ти им бутни тоя - попълнения за печат. Ако ти дадът попълвай.
Има и друг начин. Намери си фактурата за покупка на апарата. НАправи копие у си го дръж в себе си. НА митницата пак поискай декларация ако ти дафът я попълни. Ако не ти дадът заминавай.
Проблемът ти на връщане при нашите може да е много голям. Няма да се знае , как е спал
митничаря и да ти друсне да плащаш ДДС .
Ако нямаш декларация вадиш фактурата и муя показваш. Но никога не му я навирай под носа. А внимателно и с уважение му я представи. Любезността помага винаги. А това е и израз на уважение към властта и съответния предсавляващ. В случая митничаря.

Тук му е мястото да спомена, че преди 20 тина години при връщане от Швейцария и при попълване на декларация. Митничаря леко ми побутна левия ръкав. И любезно ме попита, колко е часът.
Чак след две седмици зацепих, че е искал да разбере дали съм със Швейцарски часовник и ако бях защо не съм го декларирал.
Още един пример:
Връщам се от Македония. Минавам границата към полунощ. Мкедонецът ми взе паспорта прелисти го и вика:
-От каде идеш?
-От Скопие викам.
- Па оди си.....
И ми хвърли паспорта
Ама това = Па оди си ми прозвуча много така...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: loveforever   
Дата:   27-06-08 18:59

3DFEN, а мога ли от някъде в София да се сдобия с такава бланка за всеки случай?

За последната една година десетина пъти сме минавали граница(пътуваме с кемпер), но в рамките на ЕС и никога до сега някой не се е заял за нещо с нас, даже едва ли не ни се извиняват, че трябва да огледат.

Сега понеже ще излизаме и извън ЕС и положението е по-сложно.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: matasel   
Дата:   27-06-08 19:00

3DFEN, мисля, че това, за което говоришш са декларации за непридружаван багаж (пратки). За тя необлагаемият минимум е друг, както и вида на декларацията. При пътуване би трябвало да е ралично. Много пъти съм попълвал (зелена) декларация при излизане, но никога не ми се е налагало да декларирам новопридобити стоки при влизане (просто не си купувам нищо от пустата му чужбина - не за друго)[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: matasel   
Дата:   27-06-08 19:03

Аз не съм 3DFEN (а съм стерео любител), но може би от летището ще ти дадат, ако им се помолиш. Митничарите бяха първи - преди паспортен контрол и преди ренгена, така че би трябвало да можеш да стигнеш до тях и без да имаш билет - поне така беше преди[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: loveforever   
Дата:   27-06-08 19:10

Мерси за идеята, ще пробвам!

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: itilien   
Дата:   27-06-08 19:28

matasel, На нашето летище няма да стигнеш нито до митничарите, нито до рентгена без бжилет. Първо на стълбището на долния етаж ти искат билета за да се качиш горе. След това е скенера, след това са митническите декларации и паспортния контрол.

Второ - изнесох цялата си техника, като преди това бях разпечатал какво имам и серийните номера на един бял лист половин А4. Жената ми даде бланка, аз казах че имам списък, тя отиде да попита колегите си дали може с него, върна се, каза да си напиша името и ЕГН-то на него, подпечата го и ми го даде. Така не съм попълвал нищо.

Трето - на границата за туция е нормално да не ти трябва декларация, защото доколкото знам с турция сме в безмитен режим и няма нужда да декларираш какво внасяш и изнасяш.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: loveforever   
Дата:   27-06-08 19:30

itilien, мерси!
Полезна информация даваш!

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: matasel   
Дата:   27-06-08 19:31

itilien, аз писах, че моята информация е стара - (от старото летище)
Съжалявам за дезинформацията[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: matasel   
Дата:   27-06-08 19:32

Няма ли митничари - форумци?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: itilien   
Дата:   27-06-08 19:36

Това със списъка нищо не пречи да го пробваш. Ако откажат (което може и да е възможно), можеш спокойно да си препишеш съдържанието му в бланката, която те би трябвало да ти дадат, за да декларираш нещата си. Никога не съм минавал сръбската граница и не знам там какво е положението, може и да са по-лакоми от тия на летищата и да правят мизерии.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: rtgun   
Дата:   28-06-08 16:55

matasel

>Няма ли митничари - форумци?
и да имаа ...тоо... да си митничар днеска си е срамна работа... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matasel   
Дата:   28-06-08 17:07

Що бе - какво му е срамното - толкова ли съм тъп, че не разбирам[smilie11] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: rtgun   
Дата:   28-06-08 20:48

"Зелените" декларации от влизането в ЕС ги няма. Копирай си фактурите и гар. карти /с фабр.номера и т.н./ и ги пусни в чантата.
На лична има координати... за подробности

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: matasel   
Дата:   28-06-08 21:02

Значи ние много сме изостанали[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се декларира фототехника на границата?
Автор: Lalinda   
Дата:   28-06-08 21:18

Пътувам от 25 години насам, включително и с автобус през сръбско-българската и сръбско-унгарската граница и никога не съм декларирала нищо...
Дори на летището в Прищина, нито пък на хърватско-босненската граница не са ми искали да си декларирам фотоапарата...

Разбира се, по летищата пускам апарата си през скенера, и поне от 20 години насам не питам дали скенерът е film safe, а по сухопътни граници никога не са ми искали да си показвам апарата.

В Мароко пък, където проверката на границата продължава поне десетина минути на човек, също никой не прояви интерес към фотоапарата, висящ на рамото ми.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stormfx   
Дата:   28-06-08 21:28

Мен обаче са ме проверявали. В Лондон, Мюнхен и т.н. И апарата ме караха да включвам.Декларирайте за да няма после главоболия при влизане в еврозоната.

А с Турция може да сме безмитни, но не сме без ДДС. 20 % са си дължими.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »