Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: IvanShipkov   
Дата:   24-06-08 23:56

55-250 е с бленда 5.6 след 100 мм или 135 ли бяха. Стабилизатора позволява да правиш прилични снимки на 1/15, но ако всички обекти в композицията са абсолютно неподвижни. Ако обектите се движат а ти искаш да са кристално застопорени в кадъра ти трябва светлосилен обектив който ще позволява по-високи скорости на снимане, не е нужно непременно да е стабилизиран. В крайна сметка ако трябва ще ползваш статив.
70-200 Ф4 е много кефещ обектив. Ако смяташ че ще снимаш само на силна светлина си вземи 55-250 - много е удовлетворяващ, за домашни цели е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: PolarBear   
Дата:   25-06-08 00:08

По-вероятно ми се струва да ползва монопод. А стабилизацията, ако я има, трябва да може да работи и само във вертикална равнина - при снимане с проследяване...

Досега не е ставало дума за пари, но ако е възможно, 70-200 стабилизиран е много добро решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: IvanShipkov   
Дата:   25-06-08 00:54

Няма ръчно установяване на вертикална равнина, но твърдят че стабилизацията му автоматично се досещала че проследяваш - за 55-250 говоря. А и поне аз като гледам професионални снимки във сайта на формула 1 - трябва да си кажа, че там снимките със следене са само за цвят. Те са кефещи но понеже не показват нищо омръзват бързо. Не съм виждал да речем катастрофа в режим на следене. Изисква се предимно скорост и много опит. Това е моето скромно мнение. Между другото кадрите в секунда поне за следене не стават за нищо - само влошават положението тъй като за 1/5 секунда (някакво примерно време между 2 кадъра) колата многократно е минала и заминала през кадъра. Я хванеш фар я стоп, трудно цяла кола в кадър - за това си трябва да усетиш кога ще дойде и да натиснеш в правилния момент. Трябва и да си фокусирал ръчно в зоната през която ще мине колата защото автофокуса прецаква - най много да фокусираш в дърветата отзад. Да не говорим че следенето става само от някои позиции където скоростта е малко по-ниска и колата в ъгъла в който следиш почти не си променя размера и ориентацията в кадъра ти - т.е. не завива много и ако може да обикаля около теб. Това обикновено значи опасни за здравето позиции на фотографа.
Та всичко което написах е в защита на тезата ми че стабилизация не е нужна, дори ако тя е нужна заради аргумент следене и не би трябвало въобще да е фактор при избор на обектив. Но подкрепям силно евентуален избор на 70-200 ако ще да е Ф4 и нестабилизиран.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: asahi   
Дата:   25-06-08 09:30

За бързите коли си има бързи апарати.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: IvanShipkov   
Дата:   25-06-08 09:52

Със сигурност

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: Kpau4o-cHuMkaTa   
Дата:   25-06-08 10:20

Вярно е, че за бързите коли има бързи апарати... но до сега се справях ис бавните, затова искам да скоча в малко по-горния клас, да спра да заставам на опастните места за да си открадна някой друг добър кадър като тези
http://212.36.3.59/site_pics/180/p_1191260187_DSC09630.jpg



http://212.36.3.59/site_pics/180/p_1192127853_DSC027111.JPG


http://212.36.3.59/site_pics/165/a_1190728262_DSC00075.jpg


Но с цифровото апаратче е опасно ако искаш да снимаш рали и да получиш хубав кадър от гледна точка на позициите.[smilie8]
По отношение на това за следенето...справям се някак си..мисля, че с бързия автофокус нещата ще се нормализират, тъй като снимам с проследяване.
"Между другото кадрите в секунда поне за следене не стават за нищо - само влошават положението тъй като за 1/5 секунда (някакво примерно време между 2 кадъра) колата многократно е минала и заминала през кадъра. Я хванеш фар я стоп, трудно цяла кола в кадър - за това си трябва да усетиш кога ще дойде и да натиснеш в правилния момент."
До колкото разбрах от това, което си написал.. искаш да кажеш, че при проследяването, трябва да стоя на едно място и да чакам колата да мине през кадър и тогава.. щрак. Защото до сега понекакто съм снимал аз...си следя колата и се движа... мисля, че точно тук ще ми помогне автофокуса... или греша? (таква е третата снимка - със следене, там скороста вярно че си е ниска) Ще се опитам да се справя с кадрите в секунда, да не влишават положението... все пак до сега съм снимал с 1 кадър в секунда [smilie18] [smilie5] вероятно сега нещата ще са по-добре ако успея да си намеря 20Д-то.
Разбрах до тук от Вас, че и 70-200 е добър и 55-250... като цена 70-200 (нестабилизиран го дават $700 а 55-250 - $350... разликата е двойна... какво бихте ми препоръчали?!? и друго.. гледам, че в сайта тук имат и Стабилизиран 70-300....за $700. Ако може някой да ми каже на какво се дължи разликата в цената на трите модела...Благодаря предварително![thankyou]



Публикацията е редактирана (25-06-08 10:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: IvanShipkov   
Дата:   25-06-08 11:10

Не не си ме разбрал :-) Седиш на едно място, но се въртиш като гледаш колата винаги да се пада на едно и също място в кадъра ти. Стандартно проследяване. Не можеш да чакаш нещо да влезе в кадъра ти щото го изпускаш задължително :-) Ето какво имам предвид под проследяване:


http://212.36.3.59/site_pics/170/a_1214380864_IMG_1873.JPG



За такива проследявания кадрите в секунда не стават. Серво фокуса пък хич. Но пък кадрите са много важни когато проследяваш случващо се събитие. Относно фокусирането - Много е трудно да нацелиш точния фокус на движещ се обект. особено ако той се движи към теб бързо. Обектива просто не може да префокусира толкова бързо. Но ако все пак разчиташ на това си вземи 70-200 той е с бърз автофокус. Все пак аз бих разчитал на причакваща фотография. Да седиш някъде да си избереш къде ще снимаш колата да фокусираш горе долу по камънака в точката в която ще я снимаш и да чакаш. Когато влезе в зоната ти на фокус щракаш. Иначе е непосилно поне за мен да постигна достатъчно количество добри резултати. Естествено ако колата е далеч и заема сравнително малка част от кадъра положението е съвсем различно. Тогава и баба може а и кадрите в секунда ще ти свършат работа :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: IvanShipkov   
Дата:   25-06-08 11:27

И още нещо - когато правиш такова следене като това което съм дал за пример, btw дал съм тоя пример щото това в карта съм аз :-) Следил ме е приятел с моя апарат и моите настройки :-) Та когато правиш такова следене имаш определен малък ъгъл в който можеш да щракнеш обекта в който тои е на почти еднакво разстояние до теб и почти непроменен ъгъл. В този малък работен ъгъл ти имаш само един опит. Оставиш ли този опит на автоматиката, тя ще го прецака. Когато колата/карта се извъртят достатъчно за да почнат бързо да се отдалечават - следенето вече не помага защотото се експонират много различни размери на обекта в снимката и тя задължително е размазана. Не че иначе не е - но обикновено е размазана само в краищата на обекта и то лекичко. Като се смали незабележимо. Вижда се въртенето на карта спрямо фотографа най вече в гумите.
Ето ти пример за следене и извън подходящия ъгъл:


http://212.36.3.59/site_pics/191/v_1214382215_IMG_1821.JPG



Картовете са все още в зона в която драматично си променят размера и ъгъла спрямо мен и се получава нещо като зоом ефект при дълга експозиция. Рядко е желан резултат :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: IvanShipkov   
Дата:   25-06-08 11:34

И пак да си кажа това заради което обяснявам всичко - не избирай обектива по възможностите за следене. Това няма да ти трябва толкова много а и аз следенето съм го правил с прост 50мм обектив с бавен автофокус - пак става макар и трудно. Аз видях какви снимки си правил ти и на тях им е нужно предимно хубаво буке за да станат върха, т.е. по-светлосилен телеобектив. 70-200 е чудесен за това - купиш ли Л стъкло никога не съжаляваш. На отворена бленда е по-трудно с нацелването на фокуса но резултатите ще са много добри.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: Kpau4o-cHuMkaTa   
Дата:   25-06-08 11:52

Да, мисля, че рабзрах какво искаш да ми обясниш, за което ти благодаря за търпението.
Значи за кадър като този ->

http://www.ewrc.cz/images/2008/ostatni/bjerke/bw_a_22_guldbrandsen_1.jpg



http://www.ewrc.cz/images/2008/ostatni/bjerke/bw_a_133_galli_2.jpg



http://www.ewrc.cz/images/2008/ostatni/bjerke/bw_a_133_galli_3.jpg

ще трябва да "стрелям" само веднъж на ръчен фокус, защото автофокуса ..тук само може да ми обърка сметките, т.е. както казваш ти... обектива не може да префокусира толкова бързо...А стабилизатора играе ли роля при такива снимки ?



Публикацията е редактирана (25-06-08 11:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: IvanShipkov   
Дата:   25-06-08 12:19

Не знам дали бавното префокусиране идва от обектива или от апарата, според мен е по скоро по вина на тялото, защото някои обективи като 70-200 фокусират много бързо. Но и самата процедура е подвеждаща - почваш да следиш натискаш спусъка до половината, но обекта вече е на друга позиция докато щракнеш и е извън фокус. Апарата при серво режим има някакво време между префокусиранията - не си спомням точно как беше но тези режими с динамичното префокусиране много отдавна ги зарязах като безполезни. Ако правиш всичко толкова бавно докато натиснеш спусъка ще си загубил обекта.
Както ти казах и преди фокусираш предварително в зоната в която причакваш и като влезе нещо в нея почваш да го следиш и стреляш когато е в перфектния ъгъл спрямо теб. Само трябва да внимаваш да не разклатиш много апарата - за това ще е по хубаво по големичко тяло 20д,30д,40д. Защото аз моето 400д едва го държа без да го разклатя като се опитвам да щракна докато следя с дебелите си пръсти. Не винаги успявам да го направя обаче :-). Иди в някой магазин и пробвай телата как ти седят в ръката.

Между другото моите снимки са мазни, защото са на бленда Ф22, понеже слънцето беше силно а за да се размаже нещо при тая ниска скорост на карта - около 60-70km/h в тоя завой ми трябваше ниска скорост на снимане - около 1/60сек. Нямах обаче неутрален филтър за да ми намали той скоростта и да остана в най-рязката за този обектив бленда Ф8.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: beliot   
Дата:   25-06-08 13:12

А сега бегай за бира и право при IvanShipkov[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: matasel   
Дата:   25-06-08 13:26

Тази тема ме радва с тона и обясненията - дано има повече такива[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: kpau4o-chumkata   
Дата:   25-06-08 14:54

Между другото моите снимки са мазни, защото са на бленда Ф22, понеже слънцето беше силно а за да се размаже нещо при тая ниска скорост на карта - около 60-70km/h в тоя завой ми трябваше ниска скорост на снимане - около 1/60сек. Нямах обаче неутрален филтър за да ми намали той скоростта и да остана в най-рязката за този обектив бленда Ф8.
Ако можеш, да ми разясниш .. какво представлява неутралния филтър и за какво служи. На моето Сони слагах един филтър (ултравиолетов май)... на ХАМА, който по-скоро ми служеше за предпазно стъкло на иначе несменяемия обектив...по книга го дават за да засили контраста на цветовете...Този за какво служи и много ли е скъп?! [smilie8] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matasel   
Дата:   25-06-08 15:07

Неутралният (още сив)филтър е сив и намалява светлината за всички дължини на вълната (цветове) еднакво, т.е. не внася цветови изкривявания. Използва се при силно осветление, когато, за да се получи нормално експонирана снимка вдигането на скростта не е желателно (както при режима на следене, за да се размажат неподвижните обекти, скоростта не трябва да е много висока) или когато затварянето на блендата е също нежелателно (например за да се получи по-силен дефокус на обектите пред и най-вече зад основния обект). Кратността на филтъра ("степента на сивото") най-често се дава в пъти (2, 4, 8) в степените на две (например филтър 3 е 2 на степен 3= 8), а със степен 20 е 2 на степен 20, което е повече от 1 000 000 - тоя последния се използва за "отстраняване на народа", около разни архитектурни обекти, но затова се експонира понякога часове, но ако някой е заспал на някоя пейка пиян и тоя филтър не може да го махне, за да не засенчва красивата статуя - аз на тоя филтър му викам "хуманна неутронна бомба")
А в оптическите приложениа плътността на неутралните филтри се дава със степените на 10, т.е. филтър с плътност 3 пропуска 1/1000 от попадналата на него светлина.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: IvanShipkov   
Дата:   25-06-08 16:41

Хахах, знаех си че пияните господ ги пази и неутронните бомби даже не ги закачат [beer]

За цената тя варира с фактора. По-малките фактори са с по-ниска цена. Цените на малките фактори са съизмерими с тези на останалите видове обикновени филтри за същата резба. 55-250 е на 58мм а 70-200 на 67мм филтри. За 16х 67mm филтър смятай около 150 лв. За 58мм резба трябва да е доста по-евтин такъв филтър.

Благодаря че се включи metasel [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: matasel   
Дата:   25-06-08 16:52

Моля, няма защо[beer], ама цените на тия филтърчета катo на китак, та и отгоре[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-06-08 16:55

щом говориш за 450д земи си 40д [smilie24] със 70-200 4.0л заспива [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: xborox   
Дата:   25-06-08 18:06

Kpau4o-cHuMkaTa, тъй като работата ми е свързана с автомобилите, често снимам по ралита и други състезания, макар и за кеф. IvanShipkov ти е дал прекасни съвети. За мен следенето е една от най-вълнващите техники, но за нея си трябва прецизна техника. Аз цъкам с FZ50, но пак постигам прилични резултати. Задължително обаче кадрирам преди да мине колата, заключвам фокуса и после чакам.
Ето тези са направени по-този начин на "Монца"

http://photo-zona.net/images/user21401/album5005/large/1205764348_xork8509_Monza1.jpg




http://212.36.3.59/site_pics/188/o_1205874318_Monza_1.jpg



Останах малко разочарован обаче, когато видях колко по лесно е да постигнеш този ефект с фотошоп.

Преди

http://photo-zona.net/images/user21401/album5005/large/1214376904_cpzc7886_2.jpg



След:

http://photo-zona.net/images/user21401/album5005/large/1214376904_moyk6569_1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: Kpau4o-cHuMkaTa   
Дата:   27-06-08 11:39

Благодаря на всички за откровенията и коректната информация. Честно да си призная не съм привърженик на фотошоп и обработката на снимките с него, но в крайна сметка може би ще се наложи ако искам нещо истинско.В момента оглеждам за 20Д и 30Д в базара тук, като повече ми се иска да е 30Д тъй като ще е по-нов.. наистина има хубави предложения.... гледам и как са новите. Гледам в Америка новите са 800$ (30Д - нов) само тялото в Б&Х Фото магазина. Искам да попитам, дали си струва да го поръчвам онлайн от там, има ли риск с измама [smilie10] [smilie9] , или да се насоча към тукашните употребявани? Какво бихте ме посаветвали?[smilie8]



Публикацията е редактирана (27-06-08 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: IvanShipkov   
Дата:   27-06-08 16:29

За 920$ трябва да можеш да купиш 40Д. Но ако ще го получаваш по пощата от САЩ знай че задължително ще платиш ДДС + Мито + пощенските разходи. Минимум още 400 лв ще е това. Иначе няма проблеми. Но ако ще спечелиш само 100 лева накрая от цялата работа по-добре си го поръчай от тук - тъкмо ще го пробваш и ще има и гаранция. Връщането до щатско при проблеми струва доста пари а и не е бързо, може да се окажеш с празни ръце доста дълго време. Ако обаче имаш човек там да ти го донесе и да го пробва преди това - действай - тогава ще ти излезе точно 920$ за 40Д + почерпката на приятеля [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си нещо подходящо...
Автор: vgramatikov   
Дата:   27-06-08 17:38

Земи едно 40д [smilie24] Поне знаеш че е новичко....
Намери си човек който е на бригада 900$ ти е 40д-то .аз така ще правя [smilie24]
[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »